E-devlet hacklendi tezi: Milyonlarca vatandaşın ferdî dataları çalındı

Bundan evvelki devirlerde de birçok sefer hacklendiği tez edilen e-Devlet Kapısı yeniden bir bilgi sızıntısı ile gündemde. Gazeteci İbrahim Haskoloğlu‘nun savına nazaran bir hacker kümesi e-Devlet datalarını ele geçirmiş durumda.

Kimlik kartları ortalığa saçıldı

İbrahim Haskoloğlu, Twitter hesabında paylaştığı gönderide: “Yaklaşık 2 ay evvel yayındayken bana bir hacker kümesi ulaştı. E-Devlet ve devlete ilişkin sitelerden dataların çalındığını söylediler. Bilgileri hala da sızdırıyor olduklarını belirttiler. Birtakım devlet yetkililerinin bilgilerini benimle paylaştılar. Buna yeni kimlik kartları da dahil.” sözlerini kullandı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Lideri Hakan Fidan‘a ilişkin olduğu argüman edilen kimlik fotoğraflarını sansürleyerek yayınladı.

Hacker kümesinden, kendi ferdî bilgilerini de isteyen Haskoloğlu, diploma notu, adresleri ve telefon numaralarının yanlışsız bir halde hacker’ların elinde olduğunu belirtti. Hatta sigorta ve maaş bilgileri de dahil olmak üzere. Ayrıyeten paylaşılan tweet’lerde, Hacker’ların E-nabız sistemini de hackledikleri ve istenen bireyleri koronavirüslü olarak işaretleyebilecekleri de görülüyor.

Birçok kuruma ilişkin datalara ulaşabiliyoruz

Ayrıyeten hacker kümesi, ele geçirdikleri sistemle birlikte, kimi üniversite, banka ve birçok kuruma ilişkin datalara ulaşabildiklerini de sav ediyorlar. İbrahim Haskoloğlu son olarak kimsenin mağdur olmaması için bu kıymetli mevzuyu devlet yetkilileriyle paylaştığını belirtti. Milyonlarca vatandaşın bilgilerinin internete sızdığı bu argümanla ilgili olarak şimdi resmi bir açıklamanın gelmediğini de belirtelim.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Siber Güvenlik Haberleri
  • E-devlet hacklendi tezi

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.