E-scooter yaralanma oranları motosikletlerden daha yüksek

Gün geçtikçe e-scooter pazarına olan ilgi de artıyor lakin Los Angeles’ ta gerçekleştirilen yeni bir çalışma kapsamında elektrikli scooter şoförlerinin yaralanma oranının, motosiklet, bisiklet ve otomobil yaralanmalarına kıyasla daha yüksek olduğu gözlemlendi.

Oran daha yüksek lakin hayati tehlike daha düşük

Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles(UCLA) bilim insanları, 1 Ocak 2014 ile 14 Mayıs 2020 tarihleri ??arasında Los Angeles’ta 180 kliniğe ve 2 hastaneye başvuran hastaların kayıtlarını inceleyerek yeni bir araştırma gerçekleştirdiler.

Yapılan yeni araştırmanın haricinde 2019 yılında da emsal bir çalışma yayınlanmıştı fakat daha kısıtlı bir data kümesi vardı. Evvelki çalışmada 249 hastanın datalarından yararlanılırken yeni çalışmada, 1354 hastadan oluşan bir data kümesinden faydalanıldı.

İddiası yaralanma oranlarını paylaşan bilim insanları, her bir milyon sürüş için e-scooter ile yaklaşık 115 yaralanma, motosiklet ile 104 yaralanma ve bisiklet ile sadece 15 yaralanma yaşandığını düşünüyorlar.

Araştırmacılar, bilhassa motosikletle e-scooter yaralanmalarını kıyasladıklarında e-scooter’ların motosikletlere kıyasla daha düşük suratlara sahip olmasına karşın e-scooter şoförlerin daha az kollayıcı kıyafet giymelerinin ve çoğunluğunun kask takmamasının yaralanma oranlarını artırdığını belirtiyorlar.

Karbondioksiti yakalamak için atık plastikler kullanılacak

3 gün evvel eklendi

Araştırma takımı, e-scooter yaralanmalarının motosiklet yaralanmalarından daha az şiddetli ve daha az ölümcül olabileceğini belirtmekle bir arada e-scooter yaralanma oranlarına ait sayıların hafife alındığını düşünüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • E-scooter yaralanma oranları motosikletlerden daha yüksek

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.