Elektrik faturaları ne kadar düşecek? İndirim oranları ortaya çıktı

Milyonların merakla beklediği yeni elektrik tarife fiyatları ile ilgili ayrıntılar netleşmeye başladı. Elektrik faturalarındaki artırımlardan şikayetçi olan vatandaşın rahat bir nefes alması için Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar tüm süratiyle sürüyor.

Esnafa uygulanacak kademeli tarifede günlük 15 kilovat saat ve aylık 450 kilovat saat planlaması öngörülürken, meskende de birinci kademede yüzde 18`e varan indirim bekleniyor. Elektrik faturalarında yapılacak düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın onayı ile yürürlüğe girecek.

Volkswagen, Huawei’nin otonom sürüş kısmını satın alabilir

22 sa. evvel eklendi

Bilhassa konutta düşük kademede yer alan elektrik ünite fiyatında bir indirim planlanıyor. Konutlarda 210 kilovat saat altında tüketilen elektrik kademesinde 1 kilovat saat elektrik bedeli 1.37 TL iken, 210 kilovat saat üzerinde tüketilen elektrik tarifesinde 1 kilovat saat faturalara 2.06 TL olarak yansıyor.

Konutlar için yüzde 10-18, esnafa yüzde 25 indirim

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile birlikten yürütülen çalışmada konutlarda alt kademe olan 1.37 TL elektrik bedelinde yüzde 10-18 ortasında indirim öngörülüyor. Şayet yüzde 18 indirim uygulanırsa düşük tarifedeki elektrik fiyatı 1.37 TL’den 1.12 TL‘ye düşmüş olacak.

Esnafa yönelik uygulamada kademeli tarife getirilmesi planlanıyor. Esnafın kullandığı elektriğin fiyatı 2.74 TL. Aylık 450 kilovat saattin altında daha düşük bedel üstünde ise daha yüksek bedel ödenecek. Şu anki kilovat başına ödenen 2.74 TL bedel, 2.06 TL‘ye düşecek. Bu da yüzde 25 indirime denk geliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Elektrik faturaları ne kadar düşecek? İndirim oranları muhakkak oldu

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.