Elektrikli Dacia Spring, 2024’te yeni jenerasyonuna geçiş yapacak

Çin’de satılan Renault KZ-E’yi temel alan elektrikli Dacia Spring, bu özelliğiyle Asya pazarlarına hitap etse de “Avrupa’nın en ucuz elektrikli otomobili” sloganıyla ilgi toplamayı başardı ve şimdiye dek 46 bin sipariş aldı.

Avrupa’ya Çin’den ithal edilen modelin Euro NCAP’ten 1 yıldız alması, güvenlik konusunda başlarda soru işareti yarattı. Lakin görünen o ki Dacia bu bahiste yeni bir atılım planlıyor. Kısa mühlet evvel düzenlenen bir konferansta, Renult Kümesi’nin 2025’e kadar olan elektrikli araç planları paylaşıldı. Ağır bir yıl olacağı anlaşılan 2024’te, yeni bir elektrikli Dacia’nın da geleceğini görüyoruz.

İETT, TEMSA’nın elektrikli otobüsü Avenue Electron’u test ediyor

3 sa. evvel eklendi

Gelen haberlere nazaran bu model Dacia Spring’in yerini alacak. Modelin birebir isimle yola devam edip etmeyeceği bilinmez fakat boyutlarının pek değişmeyeceği, yalnızca genişliğinin artma ihtimali olduğu konuşuluyor. Daha da kıymetlisi, yeni model, Dacia’nın CMF-A platformu üzerinde sıfırdan geliştirilecek. Bu da Dacia’nın Avrupa’da elini güçlendirecektir lakin fiyat konusunda neler olur bilinmez.

Öte yandan Dacia Spring’in bu yıl Türkiye’ye geleceği açıklanmıştı fakat kısa müddet evvel yapılan açıklamalara bakılırsa tanıtım 2023’e kalabilir. Bunun sebebi olarak da mevcut modele yeni bir motor seçeneği ekleneceği, ülkemize iki motor seçeneğiyle getirilmek istendiği belirtiliyor. Görünen o ki Dacia Spring ülkemize gelmesinin akabinde kısa bir müddet sonra yenilenecek.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Elektrikli Dacia Spring, 2024’te yeni jenerasyonuna geçiş yapacak

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.