Elektrikli DS E-Tense Performance konsepti dizaynıyla göz dolduruyor

Stellantis’in premium araba markası DS, büsbütün elektrikli harika araba konseptini görücüye çıkardı. E-Tense Performance ismi verilen konsept, bünyesinde Formula E’den teknolojiler barındırıyor.

DS’in yeni çalışması için 2016 yılında tanıtılan DS E-Tense konseptinin evrim geçirmiş hali diyebiliriz. Elbette ortadan geçen yaklaşık 6 yıllık süreç sonunda daha güçlü motorlar ve çok daha çağdaş bir tasarım kelam konusu. Bu yeni tasarım lisanının DS’in gelecek modellerini etkileyeceğini de belirtmeden geçmeyelim.

“Kış lastiği devlet eliyle teşvik edilmeli”

2 sa. evvel eklendi

DS Performance takımı, Formula E’deki elektrikli güç aktarma sistemini direkt konsepte uyarlamış. Önde 335 beygir, artta ise 469 beygir güç üreten birer elektrik motoru bulunuyor. Bu kombinasyon sayesinde toplamda 805 beygir güç ve 8000 Nm tork (tekerlek torku) ortaya çıkıyor. Bu da yeni E-Tense Performance konseptinin 2016 yılındaki E-Tense’ten iki kaç güçlü olduğu manasına geliyor.

Konseptin batarya paketinde de yeniden yarış araçlarından esinlenilmiş. Karbon-alüminyum kompozit korumaya sahip olan batarya, optimum yük dağılımını koruyacak biçimde aracın orta-arka kısmına yerleştirilmiş. Yenilikçi bir kimyaya ve hücreler için etkileyici bir soğutma sistemine sahip olan batarya, 600 kW’a kadar rejenerasyon kapasitesine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

DS E-Tense Performance için 2 saniyelik 0-100 km/s hızlanma konusunda ipucu verilmiş lakin resmi performans bilgileri şimdi açıklanmış değil. DS, kelam konusu dataları konseptin geliştirme süreci tamamlandığında paylaşacak. Öte yandan aracın engebeli yollarda ve tüm hava şartlarında mümkün olan en düzgün tutunmayı sağlayacak bir süspansiyon geometrisine sahip olduğu da verilen bilgiler ortasında.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Yeni DS E-Tense Performance konsepti dizaynıyla göz dolduruyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.