Elektronik sigara kullanımı beyin, kalp ve kolonda iltihabı tetikliyor

Klâsik sigaralara daha sağlıklı bir alternatif oldukları argüman edilse de kronik kapsül(pod) tabanlı e-sigara kullanımı üzerine gerçekleştirilen yeni bir araştırma, bireylerin beyin, kalp, akciğerler ve kolon dahil olmak üzere birçok organ sistemindeki gerçekleştirebileceği olumsuz tesirlere odaklanıyor.

En büyük tesir beyinde görüldü

California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi bilim insanları, kapsül tabanlı e-sigaraların günlük kullanımının bireyler üzerindeki tesirlerine odaklanan bir çalışma gerçekleştirdiler. Fareler üzerinde yapılan testlerde nane ve mango aromalı elektronik sigaraların kronik kullanımı modellendi.

Testler kapsamında genç yetişkin fareler, üç ay boyunca günde üç defa aromalı e-sigara aerosollerine maruz bırakıldı. Üç ay boyunca farelerin bu hususlara maruz bırakılmalarının akabinde yapılan testlerde en büyük tesir görülen beyinde değerli inflamatuar belirteçler bulundu.

Bu tesirlerin bilhassa ödül, zevk ve bağımlılık üzere düzenekleri yönettiği bilinen beynin nükleus akumbens ismi verilen bölgesinde ağırlaştığı gözlemlendi. Araştırmacılar, bu bölgedeki ‘nöroinflamasyonun unsur kullanımı ve bağımlılığını daha da kötüleştirebilecek dert, depresyon ve bağımlılık yapan davranışlarla irtibatlı olduğu için büyük kaygılar uyandırdığını’ söylüyorlar.

Gerçekleştirilen testler sonucunda en büyük tesir beyinde gözlemse de kalp, akciğer ve kolon üzerinde de olumsuz tesirlerin bulunduğu belirtildi.

Yayınlanan çalışma raporunda: “Bulgularımız, e-sigara aerosolleri içindeki kimyasalların kronik olarak solunmasının çoklu organ sistemlerinde inflamatuar değişikliklere yol açabileceğini gösteriyor. Elektronik sigara kullanıcıları farkında olmadan kendilerini artan nörolojik, kolonik ve kardiyak riske maruz bırakabilirler. E-sigaranın uzun müddetli tesirlerini daha güzel anlamak için daha fazla araştırmaya büyük ölçüde gereksinim var.” tabirleri yer aldı.

Bağırsak mikrobiyomunu antibiyotiklerden koruyacak formül bulundu

2 gün evvel eklendi

Araştırmacılar, gerçekleştirdikleri çalışmaların sırf üç aylık bir periyodu kapsadığını belirterek tesirlerin uzun vadeli kullanımlarda daha ağır oluşabileceğini söylüyor. Yeni çalışmalarla elektronik sigara kullanımının uzun ve kısa vadeli tesirlerinin araştırılması gerektiği vurgulanıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Elektronik sigara kullanımı beyin ve kalpte iltihabı tetikliyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.