Elektronikler için mutlak kuantum sürat hududu hesaplandı

Optoelektronikler, şimdiye kadar bilinen en süratli aygıtlar ve şimdiye kadar suratlarının bir üst limiti belirlenmemişti lakin kuantum fiziğinin ölçüleri dahilinde süratli olabilecekleri biliniyordu. Artık bir küme araştırmacı, optoelektroniklerin ne kadar süratli olabileceğinin üst sonunu belirlediklerini duyurdular.

Elektroniğin zirve suratı

Viyana Teknik Üniversitesi, Graz Teknoloji Üniversitesi ve Max Planck Kuantum Optik Enstitüsü araştırmacılarından oluşan bir grup, fizik maddelerinin sonları içerisinde optoelektroniklerin ulaşabileceği sonuncu suratı hesapladı.

Yarı iletken gereçler ve lazerler kullanılarak gerçekleştirilen deneylerde grup, malzemeyi ultra kısa bir lazer darbesi ile vurarak elektronları daha yüksek bir güç durumuna kaydırarak ve serbestçe hareket etmelerini sağladı. Sonrasında biraz daha uzun bir ikinci lazer darbesiyle muhakkak bir istikamette hareket sağlanarak elektrik akımı oluşturuldu.

Geliştirilen bu tekniği karmaşık bilgisayar simülasyonlarıyla kullanan grup, optoelektronik sistemlerin ulaşabileceği üst sürat sonun bir Petahertz olması gerektiği sonucuna vardı.

Erken cihanın en büyük ve en detaylı simülasyonu oluşturuldu

2 gün evvel eklendi

Araştırma takımından Joachim Burgdörfer, denetimli optoelektronik süreçler için yaklaşık bir Petahertz’in bir üst hudut olduğunu belirtmekle bir arada bu suratlara sahip optoelektroniklerin üretilmesinde başka teknolojik mahzurların ortaya çıkacağını söylüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Elektronikler için mutlak kuantum sürat sonu hesaplandı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.