Elon Musk insansı robot üretimi için tarih verdi: Tesla Bot nasıl olacak?

Elon Musk, Teksas’taki yeni Tesla fabrikasının açılışında değerli açıklamalarda bulundu. Amerikalı teşebbüsçü 2023 yılının başlarında Optimus olarak anılan (diğer ismiyle Tesla Bot) insansı robotun üretimine başlamayı planladıklarını söyledi.

Elon Musk güncellenmiş Cybertruck’ı tanıttı: Kapı kolları yok

1 gün evvel eklendi

Musk’a nazaran bu türlü bir robot dünyayı Tesla’nın arabalardan daha fazla değiştirecek. Tesla Bot isimli insansı robot 2021’in Ağustos ayında düzenlenen Tesla AI Day etkinliğinde duyurulmuştu. Fakat çalışan bir prototip şimdi göremedik.

Tesla Bot özellikleri

Tesla Bot beşerler için tehlikeli, rutin ve sıkıcı işleri üstlenecek. İnsansı robot 172 cm uzunluğunda ve 56 kg yüke sahip. Bununla birlikte azamî suratının 8 km/s, yük taşıma kapasitesinin ise 20 kg olduğunu hatırlatalım.

İnsansı robot, Tesla’nın otopilot olarak da bilinen şoför yardım teknolojisi ile birebir yapay zeka sistemine sahip olacak. Musk, Tesla Bot’un bir insan kadar süratli koşamayacağını ve güçlü olmayacağını bilhassa vurguluyor. Böylelikle beşerler fizikî temas sırasında Tesla Bot’u elleriyle durdurabilecek yahut ondan kaçabilecekler.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Elon Musk insansı robot üretimi için tarih verdi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.