Elon Musk, Twitter’ı satın aldı, Tesla 126 milyar dolar paha kaybetti

Reuters’in haberine nazaran Tesla payları geçtiğimiz Salı günü %12.2 düşüş gösterdi ve şirket 126 milyar dolar bedel kaybetti. Bunun nedeni, yatırımcıların büyük pay satışlarından korkmaları olarak gösteriliyor. Onlara nazaran Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın alma mutabakatını finanse etmek için payların bir kısmını satabilir.

Avrupa Birliği, Elon Musk’ı uyardı: Twitter sansürsüz olmaz

5 sa. evvel eklendi

Gerçek şu ki Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter paylarını satın almak için nereden sermaye alacağını açıkça belirtmeyi reddetti. Tesla, milyarderin mutabakatında yer almıyor, fakat şirketin payları buna karşın ziyan görmüş durumda. Elon Musk’ın Twitter’ı satın almak için ferdî servetinden 21 milyar dolar ayıracağını söylediği ve Morgan Stanley liderliğindeki fakat Tesla payları ile garanti altına alınan bir küme banka tarafından kendisine 25,5 milyar dolar daha gönderildiği belirtilmişti.

Tesla yatırımcıları kaygılı

Ayrıyeten Tesla paylarının kıymetindeki düşüş borsadaki durumla da kontaklı gösteriliyor. Salı günü, yatırımcılar Nasdaq’ın Aralık 2020‘den bu yana günü en düşük seviyede kapattığını kaydettiler. Öte yandan Twitter paylarının de kıymet kaybettiğine de dikkat çekiliyor. Salı günü, %3,9‘luk bir fiyat düşüşüyle 49,68 dolara gerilediği bildirildi. Lakin, Elon Musk, Pazartesi günü şirketin paylarını hisse başına 54,20 dolar karşılığında satın almayı kabul etmişti.

Tesla paylarının kıymetindeki bu kadar keskin bir düşüş, yatırımcıların hislerinden kaynaklanmakta. Şirketin finansmanına ziyan verebilecek büyük bir Musk mutabakatından telaş duyuyorlar. OANDA kıdemli analisti Ed Moya’ya nazaran, paylarda uzun vadeli bir düşüş şirkete ziyan verecek. Üstelik Tesla’nın gelir kaynaklarını da tehlikeye atacak. Musk, gelirinin birçoklarını Tesla paylarından elde ediyor.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Toplumsal Medya Haberleri
  • Elon Musk, Twitter’ı aldı, Tesla 126 milyar dolar bedel kaybetti

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.