Elon Musk’ın XPrize Carbon Removal yarışında 15 milyon dolar ödül dağıtıldı

XPrize ve Musk Vakfı tarafından yürütülen Carbon Removal yarışının yeni mükafatları dağıtıldı. Çalışmalarını desteklemek ismine 1 milyon dolarlık Milestone mükafatları, dünya çapında 15 grubun her birine verildi. Müsabaka, 2025’te nihayete erecek.

Şimdiye kadar 20 milyon dolarlık ödül dağıtıldı

Elon Musk iklim değişikliğiyle çaba etmek ve dünyanın karbon döngüsünü tekrar dengelenmesini sağlamak emeliyle 100 milyon dolarlık XPrize Carbon Removal yarışını duyurmuştu. Müsabakanın ikinci dönüm noktası geçildi ve ikinci mükafatlar dağıtıldı.

Ekosistem onarımı, biyokömür, ziraî tahliller ve organik ve inorganik okyanus tahlilleri üzere karbon gidermenin birçok tahlilinin incelendiği müsabakanın birinci basamağında sunulan tahlillerin, sahiden çalıştığı, net negatif emisyonlar elde ettiği, karbondioksiti en az 100 yıl boyunca sağlam ve kalıcı bir biçimde hapsettiği ve kesin olarak gigaton ölçeğine ulaşmak için sürdürülebilir bir yol gösterdiği kriterlerine nazaran değerlendirilmeleri yapıldı.

1133 müracaat yapılan müsabakada Avustralya, Kanada, Fransa, İzlanda, Kenya, Hollanda, Filipinler, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nden toplamda 15 takım seçildi ve projelerini desteklemek ismine birer milyon dolarlık ödüllere sahip oldular.

Mevcut dağıtılan mükafatlar sadece projeleri desteklemek için verildi. Müsabakanın tüm iştirakçileri hala devam ediyor ve kazanma bahtları bulunuyor.

Geceleri de güç üretebilen güneş paneli geliştirildi

2 gün evvel eklendi

Geçtiğimiz Kasım ayında 23 öğrenci grubu, tahlillerini geliştirmeye devam etmeleri için 5 milyon dolarlık ödül kazanmışlardı. Toplamda 100 milyon dolarlık yarışta şimdiye kadar 20 milyon dolar dağıtılmış oldu. Kalan 80 milyon dolarlık ödül, 2025 yılında verilecek.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • XPrize Carbon Removal’da 15 takıma birer milyon dolar ödül verildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.