En son Windows 11 güncellemesi faydadan çok ziyan veriyor

İnançlı Mod‘da ekran titremesi problemlerinin yanı sıra Evrak Gezgini yahut Başlat menüsü üzere birtakım hizmetlerin fonksiyon bozukluklarını gideren Windows 11 (21H2) için en son isteğe bağlı KB5012643 güncellemesi, aslında faydadan çok ziyan getiriyor. Microsoft, son güncellemeyi kaldırmayı önerdi ve bir düzeltme üzerinde çalışmaya başladı.

Windows 11’de “tanrı modu” bulundu: Pekala ne işe yarıyor?

1 hf. evvel eklendi

Güncellemenin Windows 11 için birtakım uygulamaları da etkileyerek çalışmalarını bozduğu ortaya çıktı. Bilhassa .NET Framework 3.5 kullanan uygulamalarda sıkıntılar yaşanmakta. Microsoft, güncellemenin neden olduğu tüm mümkün problemleri kendisi açıklamamış olsa da, bilhassa kelam konusu Framework’ü kullanan uygulamaları çalıştırmanıza müsaade vermiyor. Sorun sırf .NET Framework 3.5 kullanan tüm uygulamaları değil, Windows Communication Foundation (WCF) ve Windows Workflow Foundation (WWF) bileşenlerini kullananları da etkiliyor.

Microsoft yeni bir güncelleme yayınlayacak

Tahlillerden biri, KB5012463 yenileştirmesini kaldırmak. Rastgele bir nedenle bu mümkün değilse, öbür bir tahlil, Windows işletim sisteminin bileşenleri ve hizmetleri listesindeki .NET Framework 3.5 ve WCF‘yi yine başlatmayı içeriyor. Bunu yapmak için bir komut istemi açın ve aşağıdaki komutları girin:

  • dism /online /enable-feature /featurename:netfx3 /all
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-HTTP-Activation
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-NonHTTP-Activation

Microsoft, sorunu daha sağlam bir yolla çözmeye çalışıyor ve yeni bir işletim sistemi güncellemesi yayınlayacak. Lakin şirket bunun ne vakit olacağı şimdi açıklamış değil.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Windows Haberleri
  • En son Windows 11 güncellemesi faydadan çok ziyan veriyor

About admin

Check Also

Epic Games’te Mega İndirim periyodu başladı: İndirim kuponu döndü

Epic Games'te yeni indirim devri başladı. Mega İndirim Mayıs 2022 ismi ile başlayan indirimlerle birlikte kuponlar da geri döndü. Epic ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.