Epic ve Google tekrar davalık oluyor

Son yılların en ünlü davalarından olan Epic vs Apple’ın ateşleyicisi olan Epic Games, başını yasal işlerden ayıramıyor. Daha evvel Google’a da dava açan firma artık tekrar Google’a dava açıyor.

Epic, Google’a komite vermek istemiyor

Epic’in bu seferki dava nedeni ise geçtiğimiz ay satın aldığı Bandcamp uygulaması. Bandcamp, Google Play kurallarına uymadığı için 1 Haziran’da Google Play’den kaldırılacak. Bandcamp, Google Play’in ödeme sistemi yerine kendi ödeme sistemi kullandığı için Google Play kurallarına karşı çıkmış oluyor. Google, Play Store ödeme sistemi ile her satıştan %30 komite almak istiyor. Bandcamp, şuan PayPal üzerinden satışlarını yapıyor. Epic, Google Play ödeme sistemine geçmelerinin inanilmaz derece vakit ve emek harcayacağını belirtiyor. Epic, bu yüzden Googla’a karşı yasal süreç başlatmış durumda.

Bandcamp’in kurucularondan olan Ethan Diamond, 2015’ten beri Android’te kendi ödeme sistemlerini kullandıklarını belirtiyor. Lakin Google, 1 Haziran’dan itibaren yeni kurallarını uygulayarak %30 komite almaya başlayacak. Görünüşe nazaran Google, Bandcamp için bu kurulu %20 yapmış durumda fakat şirket, hala bir komite ödemek istemiyor. Diamond, şayet Google’ın kuralları gerçekleşirse ya Android’ten çekilmek zorunda kalacaklarını ya platformu kullanan müzisyenlerden komite almak zorunda kalacaklarını ya da para kazanamayacaklarını belirtiyor. Ayrıyeten Diamond, kendi ödeme sistemleri ile müzisyenlere 24-48 saat içinde ödeme yapabildiklerini lakin Google Play ödeme sistemine geçmeleri halinde bu mühletin 15-45 gün olacağını belirtmiş.

Apple, geliştiricilere güncelleme için verdiği süreyi uzattı

6 sa. evvel eklendi

Google’dan karşılık gecikmedi

Google, Epic’in bu davasının yeniden geçersiz ve anlamsız oldıuğunu belirtiyor. Google’a nazaran Epic, Bandcamp’i satın almadan evvel Google Play kuralların farkındaydı ayrıyeten Bandcamp, değişen kuralların 18 aydır farkında. Ayrıyeten Google, Bandcamp’in komite indirimine sahip olduklarını ve Android platformunda oldukları için uygulamayı alternatif yoldan kullanıcılarına sunabileceğini de belirtmiş. Bakalım Epic Games, hakikaten taşınabilir dünyada uygulama mağaza kurallarını değiştirebilecek mi.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Başka Yazılım Haberleri
  • Epic ve Google tekrar davalık oluyor

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.