Erken kainatın en büyük ve en detaylı simülasyonu oluşturuldu


Yaklaşık 13,8 yıl evvel gerçekleşen Büyük Patlama‘nın akabinde kozmosun büsbütün karanlık bir yerden parlak, ışık dolu bir ortama dönüştüğü erken kozmosun bir simülasyonu geliştirildi. Simülasyon, birinci galaksilerin oluşumuna ve reiyonizasyona ışık tutuyor.

Simülasyon için harika bilgisayar kullanıldı

MIT, Harvard Üniversitesi ve Max Planck Astrofizik Enstitüsü araştırmacıları, Thesan olarak isimlendirdikleri yeni bir simülasyonla uzaydaki nötr hidrojen atomlarının olumlu yüklü yahut iyonize hidrojene dönüştürülerek ışığın tüm kozmosa yayılmasını sağlayan süreç olan reiyonizasyona odaklanıyorlar. Takım, reiyonizasyon için gazlar, yerçekimi ve radyasyon ortasındaki etkileşimleri inceleyecekler.

Araştırmacılar, Büyük Patlama’dan yaklaşık 400.000 yıl sonra ve birinci milyar yıl boyunca bu uzaydaki yüz binlerce galaksinin birinci görünümünü ve evrimini izlemek ve görselleştirmek için simülasyonu vakitte ileriye gerçek çalıştırabilecek.

Büyük Patlama‘dan sonraki yaklaşık 400.000 yıl için başlangıç ??koşullarını belirlemek ismine takım, Büyük Patlama’dan gelen kalıntı ışığın hassas ölçümlerini kullandılar. Başlangıç şartlarının belirlenmesinin akabinde kainatın oluşumunun bir kısmını simüle etmek ismine şartları vakitte ileriye hakikat geliştirdiler. Bu süreç sırasında dünyanın en büyük üstün bilgisayarlarından biri olan SuperMUC-NG kullanıldı. Araştırmacılar, bu sürecin olağan bir bilgisayarla 3.500 yılda gerçekleştirilebileceğini belirtiyor.

Yeni deney, unsurun beşinci hali olarak bilgiyi doğrulayabilir

2 gün evvel eklendi

Thesan‘dan elde edilen birinci datalar, kozmik reiyonizasyonun sonuna hakikat, ışığın ilerleyebildiği aralığın daha evvel kestirim edilenin daha da üzerinde arttığını gösterdi. Ayrıyeten reiyonizasyonu sağlayan galaksinin kütlesinin tekrar iyonlaşmayı etkileme ihtimalinin olduğu çıkarımı da yapıldı.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Erken cihanın en büyük ve en detaylı simülasyonu oluşturuldu

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.