Facebook beklentileri karşılayamadı, net gelirde düşüş var

Bilhassa pandemi devrinde istikrarlı bir yükseliş yakalayan ve gelirlerini daima arttıran Facebook, olağanlaşmanın devam ettiği yeni yılda zorlanmaya başladı. Kullanıcı sayısı artsa da gelir artışı kısıtlı kaldı ve net gelir de düştü.

Facebook sakinleşmeye başladı

Facebook tarafından açıklanan yılın birinci çeyrek raporlarına nazaran günlük faal kullanıcı sayısı yüzde 4 artışla 1.96 milyar, aylık etkin kullanıcı sayısı ise yüzde 3 artış ile 2.94 milyar olarak gerçekleşti. Tüm platformların günlük etkin kullanıcı sayısı yüzde 6 artışla 2.87 milyar, aylık etkin kullanıcı sayısı ise yüzde 6 artışla 3.64 milyar oldu. 

iPhone kapalılık ayarları yıkıcı olmaya başladı

1 hf. evvel eklendi

Gerek yapılan harcamalar ve gerekse iş gücünün arttırılması kâr marjını düşürdü. Ayrıyeten Rusya’da kullanıcı kaybı da tabloları etkiledi. Yüzde 43 düzeyinden yüzde 31 düzeyine gerileyen marj nedeniyle faaliyet kârı yüzde 25 azalarak 8.5 milyar dolar oldu. Net gelir ise yüzde 21 azalarak 7.4 milyar dolara geriledi. Toplam gelir ise yüzde 7 artışla 27.9 milyar dolar oldu. 

Mevcut periyot için Facebook harcamaları kısarak bir ölçü toparlanma bekliyor. Toplam gelir beklentisi 28-30 milyar dolar olarak belirlenirken Avrupa’da ve Rusya’da etkileşim kayıplarının devam etmesi ön görülüyor. 
 

  • Anasayfa
  • Internet
  • Toplumsal Medya Haberleri
  • Facebook kâr marjını düşürdü

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.