Facebook mühendislerinden farklı açıklama: Facebook, kullanıcı datalarının nereye gittiğini bilmiyor

Tanınan toplumsal medya uygulaması Facebook, birçok kullanıcının ferdî verisine sahip. Pekala verilerinizin Facebook tarafından ne kadar korunduğunu hiç düşündünüz mü? Facebook mühendisleri tarafından yapılan açıklama, Facebook‘a olan güvenilirliğinizi bir defa daha sorgulatabilir.

WhatsApp küme telefon görüşmelerinde kişi sayısı 32’ye çıkıyor

4 gün evvel eklendi

Facebook, kullanıcı datalarının nasıl kullanıldığı hakkında kâfi bilgiye sahip değil

Facebook‘tan sızan bir evraka göre şirket, toplanan şahsî bilgiler ile tam olarak neler yapıldığını, bu nasıl kullanıldığını ve bu dataların tam olarak nereye gittiği bilmiyor. Bu evrak, geçtiğimiz Reklam ve İş Eseri grubundaki Facebook zımnilik mühendisleri tarafından yazılmıştı. Sızdırılan belgede “Sistemlerimizin bilgileri nasıl kullandığı konusunda kâfi seviyede denetime ve açıklanabilirliğe sahip değiliz.” yer alan bu kelamlar ise Facebook‘un ferdî bilgileri ne kadar koruduğunu tekrar gündeme getirdi.

Evrakın devamında ise mühendisler “Sistemlerimizin bilgileri nasıl kullandığı konusunda kâfi seviyede denetime ve açıklanabilirliğe sahip olmadığımızdan dolayı kontrollü siyaset değişikliklerini yahut ‘X datalarını Y hedefi için kullanmayacağız’ üzere harici taahhütleri itimatla yerine getiremiyoruz. Yine de, düzenleyicilerin bizden yapmamızı beklediği şey tam olarak bu, yanılgı ve yanlış beyan riskimizi artırıyor.” kelamlarına yer verdiler.

Son birkaç yılda, tüm dünyadaki düzenleyiciler, Facebook üzere platformların kendi kullanıcılarının bilgilerini nasıl kullanabileceğini sınırlamaya çalıştı. En dikkat cazip ve kıymetli düzenlemelerden biri, Mayıs 2018’de yürürlüğe giren Avrupa Birliği Genel Bilgi Muhafaza Yönetmeliği’dir (GDPR). Yönetmeliğin 5. hususuna göre kullanıcının pozisyonu yahut dini yönelimi üzere her bir bilgi parçası yalnızca makul bir emel için toplanıp kullanılabilir ve öbür bir gaye için yine kullanılamaz. Örneğin Facebook, geçmişte kullanıcıların hesaplarını korumak için verdiği telefon numarasını iki faktörlü kimlik doğrulama ile almış ve tanıyabileceğiniz bireyler özelliğine ve reklamcılara iletmişti. Daha sonrasında ise bunun farkedilmesiyle Facebook’a kanun yeterince ceza verilmişti.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Toplumsal Medya Haberleri
  • Facebook, kullanıcı bilgilerinin nereye gittiğini bilmiyor

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.