Fidye yazılımı taarruzları 2021’de rekor kırdı

Rekor sayıda şirket fidye yazılımı akınlarından etkilendi ve bilgilerin şifresini çözmek için fidye ödemeyi kabul eden kuruluşların sayısı da arttı. Saldırganlar tarafından yayınlanan kimi kamuya açık bilgiler bile gasp kurbanları üzerinde ek baskı oluşturarak onları ödeme yapmaya zorluyor.

Windows Defender güvenlik açığı bulunan şoförleri engelleyecek

1 gün evvel eklendi

Geçen yılki olaylara dayanarak, Unit 42 analistleri siber hatalılar tarafından talep edilen ortalama fidyenin %144 artarak 2,2 milyon dolara, ortalama fiili ödemenin ise %78 artarak 540.000 dolara çıktığını kestirim ediyor. Perakende, sıhhat ve imalat bölümü en sık akına uğrayan dallar.

En faal hacker kümesi Conti

Geçen yıl en faal olan hacker kümesi Conti‘ydi. Unit 42 tarafından araştırılan olayların ortalama beşte birinden fazlasını oluşturuyordu. İkinci sırada, olayların %7,1‘i ile Revil kümesi yer alıyor. Üçüncü sırayı ise olayların %4,8‘ini gerçekleştiren Hello Kitty ve Phobos paylaşıyor.

Fidye yazılımlarından elde edilen gelirlerin bir kısmı, saldırganlar tarafından siber akınlar için yeni ve daha kolay araçlar geliştirmek için kullanıldı. Bu sayede de sıfır gün güvenlik açıklarından giderek daha fazla yararlanılıyor.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Siber Güvenlik Haberleri
  • Fidye yazılımı hücumları 2021’de rekor kırdı

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.