Formula 1’e futboldakine emsal bir VAR sistemi geliyor

Milletlerarası Araba Federasyonu (FIA) Lideri Mohammed Ben Sulayem, Abu Dabi Grand Prix olaylarıyla ilgili soruşturmanın akabinde resmi bir açıklama yaptı. Tecrübeli yönetici, Formula 1 yarış idare yapısında bir değişiklik olduğunu duyurdu.

AirPods üreticisi Luxshare, elektrikli araba işine giriyor

2 gün evvel eklendi

Yapılan sunumda, Formula 1 için futbolda kullanılan VAR sistemine benzeri bir “Sanal Yarış Denetim Odası” oluşturulacağı açıklandı. FIA ofislerinden birinde yer alacak bu ünite, kuralların yanlışsız bir formda uygulanması için en çağdaş teknolojik araçları kullanarak yarış yöneticisi ile gerçek vakitli irtibat kuracak.

Telsiz konuşmaları TV’de yayınlanmayacak

Bunun haricinde yarış yöneticisini baskıdan korumak ve sakince karar vermesini sağlamak için kadrolar ve F1 yarış yetkilileri ortasındaki telsiz konuşmaları artık televizyonlardan canlı yayınlanmayacak. FIA bu yeni kararları geçen sezonki Abu Dhabi Grand Prix‘sinin tartışmalı bitişinin akabinde aldı.

Nefesleri kesen Abu Dabi Grand Prix’sinde, yarış yöneticisi Michael Masi‘nin kararları ve ekip yetkilileriyle yaptığı görüşmeler gündem olmuştu. Masi’nin artık yarış yöneticiliği misyonunu sürdürmeyeceği, kendisine FIA içinde yeni bir vazife teklif edileceği de ayrıntılar ortasında.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Formula 1’e futboldakine benzeri bir VAR sistemi geliyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.