Geceleri de güç üretebilen güneş paneli geliştirildi

Standart güneş panelleri, güç üretiminde ışığa gereksinim duydukları için geceleri güç üretemiyorlar. Geliştirilen yeni bir sistem, Seebeck tesiri ya da termoelektrik tesirle güneş panellerinden geceleri de güç üretmeye imkan tanıyor.

Sistem geliştirilmeye devam ediyor

Stanford Üniversitesi araştırmacıları, hem gündüz hem de gece için daima yenilenebilir bir güç kaynağı olarak kullanılabilecek bir güneş paneli sistemi geliştirdiler. Sistem, gündüzleri kıymetli bir ölçü geceleri ise az ölçüde güç üretebiliyor.

Güneş panelleri gündüzleri klasik bir panel üzere çalışıyor fakat geceleri elektrik üretmeye devam etmek için entegre bir donanımı kullanıyor. Termoelektrik üreteçlerle donatılan paneller güneş battıktan sonra ortam havası ile güneş panelinin yüzeyi ortasındaki sıcaklık farkından elektrik üretebiliyor.

Gündüz randımanı düzgünleştirilmiş ve gece boyunca küçük bir ölçü çıkışa sahip güneş panelleri, gündüzleri metrekare başına yaklaşık 200 watt’a kadar çıkabiliyorken birebir bölgede gece çıkışı sadece 50 miliwatt civarında gerçekleşiyor.

ABD Donanması büsbütün elektrikli lazerle drone düşürdü

5 gün evvel eklendi

Araştırma grubu, sistem verimliliğini artırmak için geliştirmeye devam edeceklerini belirtirken projenin araştırmacılarından Shanhui Fan: “Yani, bu kıymetli ölçüde daha düşük lakin birtakım düşük güç yoğunluklu uygulamalar için potansiyel olarak faydalı olabilir.” dedi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Geceleri de güç üretebilen güneş paneli geliştirildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.