Geliştirilen termofotovoltaik hücre, ısıyı epeyce verimli halde elektriğe dönüştürebiliyor

Bir küme araştırmacı, ısıyı %40’ın üzerinde verimlilikle elektriğe dönüştüren ve hareketli modülü olmayan bir ısı motoru tasarladı. Takım, klâsik buhar türbinlerinden daha uygun bir performans gösteren yeni teknolojinin bir gün büsbütün karbondan arındırılmış bir elektrik şebekesini mümkün kılabileceğini söylüyor.

‘Yenilenebilir enerjiyi yaygınlaştırmak için’

MIT ve Ulusal Yenilenebilir Güç Laboratuvarı’nın (NREL) yeni tasarımı, güneş üzere yenilenebilir kaynaklardan gelen fazla enerjiyi emecek ve yalıtılmış bir ortamda depolayacak. Güce muhtaçlık duyulduğunda termofotovoltaik (TPV) hücreleri ısıyı elektriğe dönüştürerek bir elektrik şebekesine gönderecek.

TPV hücreler, ısı kaynağından pasif olarak yüksek güçlü fotonları yakalayarak  onları elektriğe dönüştürebiliyorken yeni tasarım,  1.900 ila 2.400 santigrat derece düzeylerinde bir ısı kaynağından elektrik üretebilmeyi mümkün kılıyor.

MIT araştırmacılarından Asegun Henry: “Termofotovoltaik hücreler, termal pillerin uygulanabilir bir konsept olduğunu göstermenin son değerli adımıydı. Bu, yenilenebilir enerjiyi yaygınlaştırma ve büsbütün karbondan arındırılmış bir şebekeye ulaşma yolunda muhakkak kritik bir adım.” dedi.

Yatay kuyularda sıkıştırılmış doğal gaz depolanabilir

3 gün evvel eklendi

Grup, yeni TPV hücresiyle, sistemin ana modüllerini farklı, küçük ölçekli deneylerde muvaffakiyetle test ettiklerini duyurdu. Fosil yakıtla çalışan güç santrallerini değiştirmek için sistemi büyütmeyi hedefleyen araştırmacılar, testleri daha büyük bir ölçeğe genişletecekler.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Yeni ısı motoru, yüzde 40 verimlilik sunuyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.