Global çip sevkiyatlarında yeni bir rekor kırılabilir: 427 milyarı geçmesi bekleniyor

Yarı iletken kesiminde yaşanan çip tedarik kasvetleri, Covid-19 kısıtlamaları sebebiyle etkisini sürdürmeye devam ediyor. Günümüzde birçok üretici yaşanan talep artışının önüne geçmek hedefiyle genişleme planlarını duyururken, 2022 yılında PC’lerden otomobillere ve akıllı mesken aletlerine kadar kendine büyük bir yer bulan entegre devrelerin (IC) sevkiyatında yeni bir rekor kırılabilir.

Apple çip tedarikçisi TSMC birinci çeyrek için rekor gelir açıkladı

6 gün evvel eklendi

427,7 milyar adete ulaşacak

IC Insights tarafından bildirilenlere nazaran geçtiğimiz yıl yüzde 22’lik bir sıçrayış göstererek 391,8 milyar adeti bulan yonga sevkiyatlarının, 2022 yılında yüzde 9,2 artışla toplam 427,7 milyar adete ulaşması bekleniyor. Bununla birlikte Dünya Yarı İletken Ticaret İstatistikleri (WSTS) tarafından belirlenen 33 ana çip kategorisinden 30’unda artış görülecek ve 12 kategoride ise yüzde 9,2’den daha yüksek bir büyüme yaşanacak.  

Bununla birlikte 2022’deki IC ünite sevkiyatlarının 2000 yılına kıyasla neredeyse 5 kat, 1980’de sevk edilenden ise yaklaşık 44 kat daha fazla olacağını söyleyebiliriz. Global çip satışlarının önümüzdeki yıllarda artmaya devam edeceğini bildiren IC Insights, 2026 yılına kadar entegre devre bileşik yıllık büyüme oranının (CAGR) yüzde 7 olacağını ve42 yıllık tarihi yüzde 9,4 oranının altına düşeceğine inanıyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Global çip sevkiyatlarında yeni bir rekor kırılabilir

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.