Gogoro, elektrikli araçlar için dünyanın birinci değiştirilebilir katı hal pilini tanıttı

Elektrikli araçların menzillerini artırabilmek için bir tahlil olarak gösterilen katı hal pilleri üzerindeki gelişmeler devam ediyor. Son olarak Gogoro, dünyanın birinci değiştirilebilir katı hal lityum seramik MESKEN pil prototipini duyurdu.

2025’te ticarileşebilir

Gogoro ve katı hal pil teknolojisinde uzman ProLogium Technology tarafından ortaklaşa geliştirilen yeni Gogoro katı hal pil prototipi, elektrikli scooter ve motosikletler üzere hafif elektrikli araçları anında ‘şarj edebilecek’. Pilin, daha uygun menzil için daha yüksek güç yoğunluğu, gelişmiş stabilite ve yüksek güvenlik sağlayacağı belirtiliyor.

Gogoro, 1,7 kWh’lik lityum iyon pillerin boyutunu değiştirmeden, birebir boyutta geliştirdikleri katı hal pil paketinin kapasiteyi 2,5 kWh’ye yükseltebileceğini belirtiyor. Güç yoğunluğundaki bu artışın da menzil artışı sağlayacağını söyleyebiliriz.

Hyundai, yıllık 1,87 milyon elektrikli araç satmayı planlıyor

1 hf. evvel eklendi

9,5 kg’lık Gogoro pili, elektrikli araçların şarj edilmesi problemini taşınabilir olmasıyla ortadan kaldırıyor. İstenilen bir yerde şarj edilebilme imkanı sunan pil, şirkete nazaran araçtan basitçe çıkarılabilecek. Şimdi prototip olan pilin ticari versiyonunun en erken 2025’te sunulabileceği belirtiliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Gogoro, EV’ler için değiştirilebilir katı hal pilini tanıttı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.