Google, arama kaydı uygulamalarını yasaklıyor

Google, 11 Mayıs’ta geliştirici siyasetlerinde değişikliğe gidecek. Teknoloji devi, Erişilebilirlik API‘sinde yapacağı güncellemeyle üçüncü taraf uygulamaların bir aramadan gelen sesi kaydetmesini engelleyecek. Şirket, erişilebilirlik araçlarının emeline yönelik kullanılması için bu değişikliği yapıyor.

‘Sağlanan araçlar hedefine uygun kullanılmıyor’

Google, üçüncü taraf arama kaydetme uygulamalarını birinci olarak Android 6‘da büyük ölçüde engellendi ve daha sonrasında Android 10‘da arama kaydı için mikrofon kullanımı ortadan kaldırıldı. Bu gelişmelerin akabinde arama kaydı uygulamaları, fonksiyonelliklerinin devamı için Erişilebilirlik API’sini kullanmak zorunda kaldı lakin engelli şahısların hayatlarını kolaylaştırmak için uygulamalara sunulan bu araçlar maksatları dışında kullanılmış oldu.

Google mevcut siyasetleriyle alakalı: “Engelli bireyleri direkt desteklemeyi amaçlayan temel fonksiyonlara sahip uygulamalar, IsAccessibilityTool‘u kullanmaya uygundur. IsAccessibilityTool için uygun olmayan uygulamalar bayrağı kullanamaz ve besbelli ifşa ve müsaade ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Erişilebilirlik API’si uzaktan arama ses kaydı için tasarlanmadı.” tabirlerinde bulundu.

Apple, iletişim güvenliği özelliğini daha fazla pazara getiriyor

1 gün evvel eklendi

Değişiklikleri Mayıs ayında uygulamaya koyacak olan Google, telefondaki varsayılan çevirici ve evvelden yüklenmiş olması halinde uygulamanın değişiklikten etkilenmeyeceğini belirtti. Xiaomi ve Google üzere üreticiler tarafından sağlanan uygulamalar bu değişiklikten etkilenmezken üçüncü taraf uygulamalar değişikliğin odak noktasında yer alacak.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Taşınabilir Uygulamalar Haberleri
  • Google, arama kaydı uygulamalarını yasaklıyor

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.