Google, müzik kelamları üzerine Genius ile olan davayı kazandı

Müzik kelamları platformu Genius, 2019 yılında kendilerinden müsaade almadan Google‘ın arama sonuçlarında platformda yer alan müzik kelamlarını gösterdiğini sav ederek bir dava açmıştı. 2020’de Genius aleyhine sonuçlanan bir davanın akabinde temyize giden platform, bir sefer daha olumsuz yanıt aldı.

 Google’dan bir zafer daha

Kendisini “dünyanın en büyük müzik ansiklopedisi” olarak tanımlayan Genius, Google’ın web sitesinde yer alan müzik kelamlarını kendilerinden hiçbir müsaade almadan arama sonuçlarında kullandığını belirtmişti . Buna karşın kendilerini kaynak olarak da göstermeyen Google’a dava açan Genius, geçtiğimiz günlerde ikinci kere Google’a kaybetti.

Google, davanın açıldığı sırada arama sonuçlarında gösterilmek üzere rastgele bir web sitesini taramadıklarını, Kanadalı müzik kelamı lisanslama sitesi LyricFind ile bir anlaşmları olduğunu açıklamıştı.

Ağustos 2020’de bir mahkeme, müzik kelamlarının gerçek telif hakkı sahibi Genius olmadığı için belirtilen durumun telif hakkı ihlali oluşturmadığına karar vermiş ve bu türlü bir davayı sadece müzik kelamı müellifleri yahut yayıncıların açabileceğini belirtmişti.

Google, arama sonuçlarında araç reklamları göstermeye başlıyor

1 gün evvel eklendi

Bu kararın akabinde temyize giden Genius, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen duruşmanın akabinde tekrar olumsuz karşılıkla karşılaştı. Temyiz mahkemesi daha evvel verilen kararı gerçek bularak onayladı.

Verilen bu kararın akabinde Google yahut Genius tarafından şimdi bir açıklama yapılmadı.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Operatörler – Kurumsal Haberler Haberleri
  • Google, müzik kelamları üzerine Genius ile olan davayı kazandı

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.