Google’a 2.4 milyar dolarlık dava

Ülkemizde arama sonuçlarına kendi fiyat karşılaştırma modülünü ekleyerek rekabeti sekteye uğrattığı için cezalandırılan Google emsal bir süreci Avrupa’da yaşıyor. Karşılaştırma platformları Google’a karşı harekete geçti. 

Google’a dev ceza

Google’ın Avrupa’da kendi karşılaştırma modüllerini öne çıkarması rekabete muhalif bulunmuş ve 2.8 milyar dolar tazminat cezasına hükmedilmişti. İsveçli fiyat karşılaştırma sitesi PriceRunner kıyas davası açtı. 

Google rekor gelir açıkladı

3 gün evvel eklendi

Firma Google’ın monopolleşme hareketleri nedeniyle ziyana uğradığını belirterek 2.4 milyar dolarlık dava açtı. Zararın uzun yıllar boyunca oluştuğu için bu derece yüksek olduğu söz ediliyor. Ayrıyeten hala devam ettiği için dava bitene kadar bu sayı daha da yükselecek. 

Google kararlara karşı temyiz hakkını kullanıyor ve sıralı olarak en yüksek mahkemeye kadar gidecek. Bununla birlikte PriceRunner haricinde öteki karşılaştırma platformlarına da kıyas hakkı ortaya çıkmış oluyor. Yani bu zincir on milyarlarca dolarlık bir kıssaya yol açacak üzere. 
 

  • Anasayfa
  • Internet
  • Web Siteleri Haberleri
  • Google’a dev dava

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.