Güç depolamada ilkel ve ucuz lakin etkileyici bir tahlil

Güç depolama sistemlerinde belkide bilinen en eski prosedürlerden birisi kinetik güç depolama usulü Fly Wheel’dir. Ağır bir kütlenin elektrik harcanarak süratle çevrilmesi ile sağlanan daima dönüş gücü şarj olmasını, yavaşlatılırken elektrik sağlaması ise deşarj olmasını sağlar.

Bu teknoloji maliyeti nedeniyle son vakitlerde pek tercih edilmemekteydi zira karbon yahut çelik yapıları karmaşık manyetik kaldırma sistemleri onları çok kıymetli yaptı. Fransız şirket ise bu teknolojiyi konutların önündeki toprağın altına entegre etmeyi planlıyor. Ayrıyeten etkin manyetik kaldırma ve kıymetli materyallerden kaçınıyor.

Bilhassa çelik yerine sıkıştırılmış beton kullanarak biraz boyutunu arttırsa da onda teğe varan maliyet avantajı sayesinde açığını kapatıyor. Ayrıyeten firma bu materyalin çeliğe nazaran dörtte biri kadar az karbon emisyonu yaptığını argüman ediyor.

Geliştirici şirket şu anda ön üretimleri yapmakta, 2023 yılında seri üretime geçmeyi ve firma yahut güç şirketlerine satmayı, 1-2 yıl içinde de meskenlere sunmayı planlıyor. Firma bu teknolojiyi güneş gücü santrallerinde elektrik depolanması, uzak yerlerde mikro şebekelerde, şebeke frekans düzeltmesi ve evsel kullanım için düşünüyor.

Teknolojinin en büyük avantajı yüksek şarj dönüşüm oranı, yıllarca yıpranmadan binlerce kere şarj edilip tekrar tekrar kullanılabilmesi olarak gösteriliyor. Eser 10 kWh depolama ve 10 metre kare alan kullanıyor. 1 metre çapındaki eser 3 ton tartısında. En düşük model yalnızca 1 saatlik güç depolayabilir iken 1 MWh’lik depolama kapasitene sahip olacak model 200 kW anlık güç temin edebiliyor ve 5 saat boyunca güç sağlıyor. Yükü ise 300 tona varıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Energiestro betondan Fly Wheel geliştirdi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.