Gümrüklerde “Muhafız” ile yapay zekalı kontrol başlıyor

Türkiye’deki hudut kapılarında yüksek güvenlik tedbirleri uygulanmasına karşın her yıl binlerce ton kaçak mal ülkemize giriyor. Kaçakla gayret için teknolojik tahliller faal formda kullanılıyor. Artık de kaçakçılık riskini tespit eden yapay zeka kullanılmaya başlanıyor.

Büsbütün yerli imkanlarla geliştirilen Muhafız isimli yazılım, TÜBİTAK BİLGEM, BYS Küme ve HAVELSAN tarafından geliştirildi.  Yapay zeka yazılımı Şimdiye kadar yapılan testlerde büyük muvaffakiyet sergiledi. Ticaret Bakanlığı Gümrük Koruma Genel Müdürlüğü tarafından bu ay içinde alanda kullanılması öngörülüyor.

ABD, yapay zeka tarafından oluşturulan yapıta telif hakkı vermedi

1 hf. evvel eklendi

Muhafız, büyük bilginin manalandırılması sonucunda yüksek doğruluğa ulaştı. Farklı data kaynaklarından gelen büyük data, hem yığın hem akan data olarak işlenip yapay zeka algoritmalarıyla tahlil edilecek. Böylelikle insan gayretiyle ortaya çıkarılmayacak tahliller ve risk bağları, yapay zeka teknolojileriyle tespit edilebiliyor. Gümrük kapılarından geçen araç, gemi, kişi ya da eşyayı mercek altına alacak sistem, milyonlarca bilgiyi ve binlerce gümrük beyannamesini yapay zeka yoluyla inceleyerek, “Risklidir” ya da “Riskli değildir” biçiminde alarm verecek.

Bu sistem ile olağanda insanların gözünden kaçırabileceği ayrıntılar yapay zekadan kaçamayacak. Olağandışı durumlar anında tespit edilecek. Ayrıyeten Muhafız yazılımı öğrenmesini sürdürecek. Yeni kaçakçılık metotları tespit edildiğine buna nazaran güncellenebilecek. Yeni data kaynaklar ve yeni senaryoların eklenmesiyle birlikte daha yetenekli hale gelecek.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Yapay Zeka Haberleri
  • Gümrüklerde yapay zekalı kontrol başlıyor

About admin

Check Also

Epic Games’te Mega İndirim periyodu başladı: İndirim kuponu döndü

Epic Games'te yeni indirim devri başladı. Mega İndirim Mayıs 2022 ismi ile başlayan indirimlerle birlikte kuponlar da geri döndü. Epic ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.