Güneş sistemimizin birinci dörtlü asteroit sistemi keşfedildi!

Gökbilimciler, şimdiye kadar bilinen birinci dörtlü asteroit sistemini gözlemlediler. Asteroit 130 Elektra olarak bilinen ve 19. yüzyılda keşfedilen asteroitin etrafında iki uydu bulunduğunu düşünülüyordu fakat yeni çalışmalar etrafında üç uydu bulunduğunu ve kendisiyle birlikte bunun birinci dörtlü asteroit sistemi olduğu keşfedildi.

Birinci dörtlü asteroit sistemi, bir algoritmayla keşfedildi

Asteroitler çoğunlukla uzayda tek olarak yer alırlar fakat kimi durumlarda kütle çekimsel olarak çift halinde yer aldıkları da gözlemlendi. Şimdiye kadar çok azı ise büyük bir asteroitin etrafında dönen iki uyduyla bir arada üçlü asteroit sistemleri olduğu keşfedildi. Bunlardan birisi de Elektra’ydı ve o da etrafındaki iki uyduyla birlikte Güneş’in etrafında dönüyorlardı.

Tayland ve Fransa’dan bir takım, Elektra’nın etrafında 2 değil 3 uydu olduğunu gözlemledi ve bu durum Elektra’yı bilinen birinci dörtlü asteroit sistemi haline getirdi. 1873 yılında keşfedilen Elektra yaklaşık 200 km’lik çapa sahip ve 2003 yılında Elektra’ya 1300 km arada her beş günde bir etrafında dönen bir uydusu olduğu tespit edildi. Gözlemlenen birinci uydu 6 km çapındaydı. Yıl 2014 olduğunda gökbilimciler yörüngede bir uydu daha olduğunu belirttiler. Elektra’nın ikinci uydusu her 1.2 günde 500 km’lik bir yörüngeyi tamamlayan 2 km’lik daha küçük bir uyduydu.

Yeni keşfedilen ve Elektra‘yı bilinen birinci dörtlü asteroit sistemi statüsüne getiren üçüncü uydu, sırf 16 saatte yörüngesini tamamlıyor.

Yeni uydu aslında yeni sağlanan imajlarla bulunmadı. Üçüncü uyduyu açığa çıkaran Dr. Anthony Berdeu‘nun geliştirdiği bir algoritma oldu. Berdeu, ana asteroitten gelen ışığın parlamasını azaltan ve onu imgeden kaldırarak daha soluk objelerin görünür hale gelmesine müsaade veren algoritmasıyla 2014 yılında ikinci uydunun keşfedildiği imgeleri inceledi. İki farklı data kümesini inceleyen Berdeu ve öbür gökbilimciler üçüncü uydunun varlığını buldular.

Ay’a çarpacak roket kesimi, Falcon 9’a ilişkin değil

4 gün evvel eklendi

Gökbilimciler, birinci dörtlü asteroit sistemini keşfetmiş olsalar da bu sayının artabileceğini belirtiyorlar. Grup, geliştirilen algoritmayla öteki asteroitleri ve güneş sistemi objelerini görüntüleyebileceklerini ve potansiyel olarak öbür bilinmeyen uyduları bulabileceklerini söylüyorlar.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Birinci dörtlü asteroit sistemi keşfedildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.