Güneş’in şimdiye kadarki en net fotoğrafı çekildi: Tam 83 milyon pixel

Yaklaşık iki yıl evvel Güneş’i izlemek ve takip etmek hedefiyle Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından uzaya gönderilen Solar Orbiter, şimdiye kadar çekilmiş en yakın ve en net Güneş fotoğrafını paylaştı. Solar Orbiter’ın sahip olduğu araçlardan biri olan Extreme Ultraviolet Imager (EUI) ile çekilen görüntü tam 83 milyon pixel boyutunda.

25 farklı imajın birleşimi

Paylaşılan bilgilere nazaran 7 Mart tarihinde Dünya ile Güneş’ten 46 milyon mil (72 milyon kilometre) uzaklıkta olan uzay aracı, fotoğrafı çekmek için bir fırsat yakaladı. Soler Orbiter’ın güneşe yakınlığı sebebiyle tam boyutlu çekim için 25 farklı manzara yakalaması gerektiğini söyleyen ESA, fotoğrafın tüm kısımlarını oluşturmanın dört saat sürdüğünü bildirdi.

Elon Musk Starship’in birinci uçuşu için tarih verdi: İşte ayrıntılar

3 gün evvel eklendi

Bununla birlikte 26 Mart Cumartesi günü Güneş’e 30 milyon mil (48.3 milyon km) yaklaşması planlayan uzay aracı, gelecekteki yakın geçişlerde bu uzaklığını daha da azaltacak. Fotoğrafı tüm ayrıntılarıyla incelemek isteyen kullanıcılar ESA’nın kendi resmi web sitesinde paylaşılan manzaraya buradan ulaşabilirler.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Solar Orbiter tarafından Güneş’in en net fotoğrafı çekildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.