Güvenlik uzmanları, AB’nin yeni kurallarının iletileşme güvenliğini azaltacağını söylüyor

Avrupa Birliği geçtiğimiz günlerde teknoloji dünyasındaki rekabeti dengelemek ismine geliştirdikleri Dijital Piyasalar Yasası(MDA) hakkında açıklamalar yapmıştı. Yasa tasarısı, farklı iletileşme hizmetlerinin birlikte çalışabilmesine imkan tanıyor fakat güvenlik uzmanları, bunun WhatsApp üzere uçtan uca şifreli hizmetlerin daha düşük güvenlik sunan protokollerle karıştırılmasına müsaade verdiğini bu sebeple de mesaj  şifrelemede büyük sorunlar yaratacağını belirtiyorlar.

‘Mesajlaşma güvenliği zayıflayabilir’

DMA, temel olarak büyük teknoloji şirketlerinin bölümde tekelleşmelerinin önüne geçmek ismine daha katı kurallara ve cezalara tabi olmasına odaklanıyor. Piyasa kıymeti en az 75 milyar euro olan ve en az 45 milyon aylık kullanıcıya sahip uygulama yahut platformlar maddedeki sert tedbirlerin muhatabı olacaklar.

Yasa tasarısı, büyük şirketleri zorlamakla birlikte daha küçük şirketlere de ayrıcalıklar tanıyor. Bu ayrıcalıklar ortasında büyük teknoloji şirketlerinin platformlarının daha küçük emsal üçüncü taraf hizmetlerle çalışmasına müsaade vermesi yer alıyor. Bu, büyük iletileşme platformlarındaki kullanıcıların daha küçük platformlardaki kullanıcılarla bağlantı kurabileceği manasına geliyor.

Güvenlik uzmanları, bu türlü bir teşebbüsün uçtan uca şifreleme sunan WhatsApp üzere platformların, daha küçük iletileşme platformlarıyla birlikte çalışabilmesi ismine kendi şifrelemesinin  bir kısmını zayıflatması yahut kaldırmasını gerektireceğinden kullanıcıların genel iletileşme güvenliğinin ortadan kalkabileceği sonucuyla karşılaşılabileceğini belirtiyorlar.

Stanford İnternet Gözlemevi yöneticisi ve Facebook’un eski güvenlik şefi Alex Stamos ise: “Kimlik idaresini yürütmek için her sağlayıcıya güvenmeden uçtan uca şifrelemeye müsaade vermenin bir yolu yoktur… Şayet gaye tüm iletileşme sistemlerinin birbirinin kullanıcılarına büsbütün birebir biçimde davranmasıysa, bu bir zımnilik ve güvenlik kabusu.” tabirlerinde bulundu.

ABD, kara listeye birinci sefer bir Rus şirketi ekledi: Kaspersky Lab

1 gün evvel eklendi

DMA hakkındaki tüm yorumlar olumsuz olmasa da güvenlik uzmanlarının birçoğu kaygılarını lisana getirmeye başladılar. Yasa tasarısı üzerinde değişikliklerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği üzerinde bir bilgi bulunmuyor. DMA’nın Ekim ayına kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Taşınabilir Uygulamalar Haberleri
  • AB’nin yeni dijital yasası iletileşme güvenliğini azaltabilir

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.