HAWC hipersonik füzenin testi muvaffakiyetle gerçekleştirildi

Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (AFRL), Lockheed Martin ve Aerojet Rocketdyne bilim insanlarından oluşan bir takım tarafından geliştirilen, Hipersonik Hava Solunumlu Silah Konsepti (HAWC) hipersonik füzesinin ikinci test uçuşunun muvaffakiyetle gerçekleştirildiği duyuruldu.

Mach 5’i aşan suratlara ulaşıldı

Açıklanan bilgilere nazaran bir scramjet motoru tarafından güçlendirilen füze, bir “taşıyıcı uçaktan” fırlatıldı. Mach 5’i aşan suratlara ulaşan füze, 555km boyunca yaklaşık 20km(65.000ft) yükseklikte seyrini sürdürdü.

Lockheed Martin Skunk Works Lider Yardımcısı John Clark: “HAWC programında DARPA ve AFRL ile yaptığımız çalışma, hava soluyan hipersonik sistemlerin global güvenlik alanında süratle ortaya çıkan tehditleri ele almak için uygun maliyetli bir tahlil olduğunu gösteriyor. Bu uçuş testinin başarısı, hükümet ve sanayi ortasındaki güçlü bir paydaşlığın, ulusumuzun en kuvvetli zorluklarını çözmenin ve ABD ve müttefik kuvvetlere yönelik tehditlere karşı yeni yetenekler sağlamanın anahtarı olduğunun ispatıdır.” sözlerinde bulundu.

Siemens Gamesa, 115m’lik rüzgar türbini kanat üretimine başladı

5 gün evvel eklendi

Daima tahrik sağlamak için atmosferden yakalanan havayı kullanılan hava soluyan araçlar, suratları ve hareket kabiliyetleri sayesinde hem savunma sistemlerinden kaçabilirken hem de süratli hücumlara imkan tanıyor. Ayrıyeten yüksek patlayıcı bulundurmasalar bile sahip oldukları kinetik güç, amaçları tesirli bir biçimde yok edebilir.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Havacılık Haberleri
  • HAWC hipersonik füzenin testi muvaffakiyetle gerçekleştirildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.