HBM3 bellek tanıtıldı

Nvidia’nın Hopper sunucu mimarisinde bol bol yer vereceği ve bir nevi dolaylı olarak tanıtılan yeni jenerasyon HBM3 bellek için SK Hynix bir tanıtım yayınladı. GTC 2022 konferansında da bir oturum düzenlenen HBM3 bellek yeni rekorlara imza atıyor.

HBM3 bellek neler sunuyor?

HBM bellekler yüksek bilgi transfer suratları sayesinde bir ihtilal olarak piyasaya çıkmıştı. Ne var ki yüksek maliyetler ve GDDR belleklerin yüksek benimsenme oranları nedeniyle daha çok sunucu sistemleri yahut performans odaklı sistemler ile hudutlu kaldı.

Nvidia Hopper kuralları tekrar belirliyor

1 hf. evvel eklendi

HBM belleklerin geldiği son nokta olan HBM3 standardı en performanslı ve en süratli DRAM bellek çeşidi olarak gösteriliyor. Dördüncü kuşak bellek HBM2E belleğe nazaran değerli iyileştirmeler ile birlikte geliyor.

Yığın başına yaklaşık 8000 silikon içi temas – TSV barındıran HBM3 bellek toplamda 12 yığına kadar yükselebiliyor. Böylelikle 12 yığınlık pakette 100 bin civarında TSV yer alıyor. Toplamda 24GB kapasiteye ulaşan bellek 16 kanal mimarisi ile 6.4Gbps suratlara ulaşabiliyor. Her yığında ise 819GB/s bant genişliği elde ediliyor. Ekstradan iki kanal toplamda 64 sanal kanal da sunabiliyor.

HBM bellekler Düzey 4 ve 5 otonom sürüş sistemlerinde daha çok tercih ediliyor. HBM3 belleklerin yüksek performanslı sistemler, yapay zekâ, makine öğrenme ve gelişmiş sürüş sistemlerinde daha büyük bir rol oynaması bekleniyor.

Öteki taraftan bellek eserlerinin bir sunucunun güç tüketiminin yüzde 20’sine ulaştığı tabir ediliyor. 2025 yılında ise bu oran yüzde 35 olacak. HBM3 belleklerin GDDR bellekler ile değiştirildiğinde 2030 yılındakarbon emisyonunun 830 bin ton düşürüleceği belirtiliyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ram Haberleri
  • HBM3 bellek özellikleri neler?

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.