HBO’ya toplu dava açıldı: Abone bilgilerini Facebook ile paylaştığı argüman ediliyor

Yakında ülkemizde de hizmet vermeye başlayacak tanınan dijital içerik platformu HBO, platformda bulunan abone datalarını Facebook ile paylaştığı gerekçesiyle büyük bir toplu dava ile karşı karşıya kaldı.

Maddeyi ihlal ettiği tez ediliyor

Açılan toplu davada Facebook’a müşteri listeleri sağlamak ve kullanıcıların görüntülenme alışkanlıklarının profillerle eşleştirilmesine müsaade vermekle suçlanan HBO, bilindiği üzere şahsileştirilmiş reklamlar sunmak için kullanıcı bilgisayarı ile web sunucusu ortasında gönderim sağlanan ve küçük bilgi modülleri olan çerezleri kullanıyor.

Bununla birlikte kullanıcı bilgilerinin eşleştirme emeliyle kullanıldığını bildiği halde kullanıcılardan rastgele bir müsaade almadan Facebook ile paylaşımı sürdüren şirketin, Görüntü Saklılığı Muhafaza Yasası’nı ihlal ettiği tez ediliyor.

HBO Max Mart’ta 15 ülkede daha erişime açılacak

1 ay evvel eklendi

HBO’nun davada haksız bulunması halinde büyük bir para cezasına çarptırılacağını söyleyebiliriz. Daha önceden benzer savlardan hatalı bulunan ve kısmen de olsa Görüntü Kapalılığı Muhafaza Yasası’nıihlal eden TikTok, 92 milyon dolarlık bir para cezası ödemek zorunda kalmıştı.

  • Anasayfa
  • Hayat
  • Sinema ve Dizi Haberleri
  • HBO’ya bilgi sızdırdığı gerekçesiyle toplu dava açıldı

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.