Hidrojen, karbondioksitten daha çok global ısınmaya sebep olabilir

Hidrojen, karbondioksit emisyonlarına karşı alınabilecek tedbirlerde pak güç kaynağı olarak dikkat çekiyor lakin gerçekleştirilen yeni bir çalışma, hidrojenin direkt atmosfere salınmasının karbondioksitten 11 kat daha makus ısınma tesirleri üretebileceğini gösteriyor.

Ayçiçeği poleni bazlı kağıt, tekraren yine yazdırılabiliyor

4 gün evvel eklendi

Birleşik Krallık hükümetinin İşletme, Güç ve Endüstriyel Strateji Departmanı (BEIS) tarafından yayınlanan bir araştırma, hidrojenin atmosfere salınmasıyla havadaki başka gazlarla etkileşime girerek güçlü ısınma tesirleri oluşturabileceğini ortaya koyuyor.

Araştırmada, hidrojenin Global Isınma Potansiyelinin(GWP) daha evvel düşünülenden iki kat daha fazla olduğu belirlendi. 100 yıllık bir vakit diliminde içerisinde atmosferdeki bir ton hidrojenin, gezegenimizi bir ton karbondioksitten yaklaşık 11 kat daha fazla ısıtabileceği belirtiliyor.

Hidrojen, neden bu türlü bir tesire sahip?

Güçlü bir sera gazı olan metan, 100 yıllık bir vakit diliminin birinci 20 yılında tıpkı kütledeki karbondioksitten 80 kat daha fazla ısınmaya sebep olmasına karşın atmosferdeki hidroksil radikalleri karbondioksite oranla metanı daha süratli ‘temizleyebiliyor’. Bu sebeple, uzun vadede incelendiğinde karbondioksit metandan daha makûs tesirlere sahip.

Hidrojen ise atmosferik metan emisyonlarını temizleyebilen birebir troposferik oksitleyicilerle tepkiye girerek metanın ömrünü uzatıyor. Hidroksil radikallerinin metan yerine hidrojenle yansımaya girmesi, metan konsantrasyonlarının artmasına ve hasebiyle global ısınmanın da uzun vadede artmasına sebep oluyor.

Ayrıyeten, hidrojenin varlığı sıcaklıkları daha da yükselten bir “ışıma zorlaması” tesirini de artırıyor zira hem troposferik ozon hem de stratosferik su buharının konsantrasyonunu artmasına neden oluyor.

Yeşil hidrojenden kaçınılmalı mı?

Yapılan araştırma, hidrojenin depolanması, dağıtımı ve kullanılması sırasında gerçekleşebilecek sızıntılara odaklanıyor. Hidrojenin makûs tesirlerinden kaçınabilmek için bu süreçlerin uygunlaştırılması gerektiği vurgulanıyor.

Tüm bunlarla birlikte tekrar de belli oranlarda hidrojen sızıntısına karşın kullanımın gerçekleştirilmesinin, karbondioksit emisyonlarının azaltılmasında yarar sağlayacağı belirtiliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Hidrojen, CO2’den daha çok global ısınmaya sebep olabilir

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.