Hipersonik suratlardaki fırlatma sistemi, uyduları 10 dakikada yörüngeye ulaştırabilir


Uydu fırlatma sistemleri üzerindeki geliştirmeler her geçen gün artmaya devam ediyor. Klasik olarak bir roket aracılığıyla uydu fırlatılmasının birtakım eksi yanlarını gidermek isteyen bir şirket, farklı bir fırlatma sistemi geliştirdiklerini duyurdu. Yeni sistem, küçük uydu fırlatmalarının maliyetini ve karbon ayak izini büyük ölçüde azaltmayı hedefliyor.

Her saat fırlatma gerçekleştirilebilecek

Green Launch şirketi, geliştirdikleri 16,5 metre uzunluğundaki fırlatma tüpü ile Mach 3’ü aşan bir süratte stratosfere bir yük atmayı başardı. Sistem, fırlatıcı güç olarak hidrojen, helyum ve oksijen kullanıyor.

Şirket tarafından yapılan bir paylaşımda: “Hidrojen iticiyle fırlatılan bir merminin rekoru 11,2 km/sn (Mach 32,7). Tekrar kullanılabilirliği artırmak ve namluda aşınmayı önlemek için fırlatma süratimizi 6 km/sn (Mach 17.5) ile sınırlamayı planlıyoruz.” tabirleri yer aldı. Şirket ayrıyeten hızlanma kuvvetlerinin 30.000 G civarında tepe yapacağını iddia ediyor.

Green Launch, roket kullanılarak gerçekleştirilen bir fırlatma sürecine nazaran maliyetin onda bir oranında daha düşük olacağını söylüyor. Fırlatma ayrıyeten roket sistemine kıyasla riskleri de azaltıyor.

Hidrojen topu her 60-90 dakikada bir ateşlenebilecek ve şirkete nazaran fırlatılan uydular ve materyaller 10 dakika içinde yörüngeye ulaşabilecek.

NASA, SpinLaunch’ın uydu fırlatma sistemini test edecek

5 gün evvel eklendi

Green Launch, yaklaşan fırlatma testlerinin başarılı olması durumunda birinci evvel sistemini iklim bilimciler için data toplamak üzere atmosferik örnekleme aygıtlarını yörüngeye göndermek için kullanmayı hedeflediğini söylüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Uyduları 10 dakikada yörüngeye ulaştıracak sistem geliştirildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.