Huawei 3D yonga tasarımı üzerinde çalışıyor

ABD ambargoları nedeniyle 10nm ve daha ileri süreçlerde üretim yapabilmek için müsaade almak zorunda olan Huawei haliyle 14nm ve daha eski süreçlere geri dönmek zorunda kaldı. Bununla birlikte daha verimli yongalar için bıkıp usanmadan çalışıyor. 

Huawei’den 3D yonga atağı

Makus komşu mesken sahibi yapar atasözünde olduğu üzere kendisine cephe alan ülkeler sayesinde Çin yonga dizaynında daha süratli ilerlemeye başladı. İkinci el döküm ekipmanlarını yağma eden üreticiler daha verimli yonga teknolojileri üzerinde çalışıyor. 

Çin’den dev yonga atağı

2 gün evvel eklendi

Huawei’nin patentini aldığı yeni bir teknoloji 3D yonga tasarımı üzerine şekilleniyor. Katmanlar tam olarak 3D değil de kenarları dışarıda kalacak halde istifleniyor. Daha yeterli ilişki için bir katman da aksi formda istifleniyor. 

Bu sayede 14nm süreci olsa da yongaya daha fazla katman ve transistör istifleniyor. Ayrıyeten bellek ve depolama şoförüne daha verimli bir formda erişebiliyor. Böylelikle Moore yasası devam ettiriliyor. 

Huawei’nin ambargoya takılmayan üretim süreçlerinde daha rekabetçi yongalar ortaya koyabilmesi mümkün olabilecek. Hali hazırda SMIC ile gelişmiş paketleme teknolojileri ile döküm yapacak bir tesisin imaline devam ediyor. Muhtemelen yeni 3D Kirin yonga setleri bu tesislerde hayat bulacak. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Huawei’den 3D yonga atılımı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.