Hubble, genç bir yıldızdan fırlatılan gazı yakaladı

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı(ESA) tarafından ortak geliştirilen Hubble Uzay Teleskopu, genç bir yıldızdan gelen bir püskürtmenin imajını yakaladı. Oluşumun en erken evresinde genç bir yıldızın ‘öfkesini’ temsil eden manzara, özel bir Herbig-Haro objesini gösteriyor.

Daha evvel birkaç kez daha görüntülendi

Genç yıldızlarla ilişkilendirilen ve genç yıldızların fırlattığı gazın, saniyede birkaç yüz km süratle yakındaki gaz ve toz bulutlarıyla çarpışmasıyla oluşan Herbig-Haro objelerinden birisi olan HH34‘ün manzarası bir kere daha yakalandı.

HH34, daha evvel Hubble tarafından 1994 ve 2007 yılları ortasında birkaç defa ve 2015 yılında görüntülendi. HH34, Dünya’nın yaklaşık 1.250 ışıkyılı uzaklığında çıplak gözle görülebilen ve yaygın yıldız oluşumunun Dünya’ya en yakın yerlerinden biri olan Orion Bulutsusu‘nda bulunuyor.

NASA, 50 yıllık mühürlü Ay örneğini açıyor

5 gün evvel eklendi

NASA araştırmacıları, Hubble’dan elde edilen manzaraların tahlil edilmesiyse James Webb Uzay Teleskopu tarafından yakalanan imajların yorumlanmasının kolaylaşacağını belirtiyorlar.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Hubble, genç bir yıldızın fırlattığı gazı yakaladı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.