Hubble, şimdiye kadarki en uzak yıldızı yakalamış olabilir

Hubble Uzay Teleskobu müşahedelerine bir yenisini daha ekledi. Teleskobun yeni müşahedesi, 12,9 milyar ışıkyılı uzaklıktaki bir yıldızdan geliyor. Yıldız, onaylanırsa şimdiye kadarki keşfedilen en uzak yıldız olarak kayıtlara geçecek.

Onay için James Webb’den yardım alınacak

Daha evvel Hubble’ın RELICS programı sırasında toplanan datalardan yola çıkarak gerçekleştirilen bir araştırmada Johns Hopkins Üniversitesi’nden astronom Brian Welch liderliğindeki bir takım, bugüne kadar görülen en uzak kişisel yıldızın keşfini gerçekleştirdi.

Welch, “Normalde bu uzaklıklarda, tüm galaksiler milyonlarca yıldızın ışığının birbirine karıştığı küçük lekeler üzere görünür. Bu yıldıza konut sahipliği yapan galaksi, kütleçekimi merceklemesiyle büyütüldü ve Gündoğumu Arkı ismini verdiğimiz uzun bir hilal halinde çarpıtıldı.” dedi.

Objenin yer aldığı galaksiyi detaylı olarak inceledikten sonra Welch, görüntülenen objenin bir yıldız olduğunu belirledi ve Eski İngilizce’de “sabah yıldızı” manasına gelen Earendel ismini verdi. Welch, Earendel’in çok erken yıldız oluşumu hakkında toplanabilecek bir çok bilginin kaynağı olabileceğini düşünüyor.

Takım, Earendel’in kütlesinin Güneş’in kütlesinin en az 50 katı olduğunu ve milyonlarca kat daha fazla parlak olduğunu iddia ediyor. Bu, Earendel’in bilinen en büyük kütleli yıldızlara rakip olabileceğini gösteriyor.

Earendel, şu an için keşfedilmiş olsa da şimdi onaylanmadı. NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu tarafından gözlemlenecek ve hakikaten bir yıldız olup olmadığı doğrulanacak.

SpaceX, Crew Dragon üretimini sonlandırıyor

1 gün evvel eklendi

Hubble Uzay Teleskopu, 2018 yılında cihan yaklaşık 4 milyar yaşındayken parlayan MACS J1149+2223 Lensed Star 1 yıldızını gözlemlemiş ve bu, gözlemlenen en uzak yıldız olarak kabul edilmişti. Earendel, onaylanırsa rekorun yeni sahibi olacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Hubble, şimdiye kadarki en uzak yıldızı yakalamış olabilir

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.