Hubble Uzay Teleskobu, 32. yaşını kutluyor: İşte çektiği gizem dolu fotoğraflar

Bugün, NASA‘nın Hubble Uzay Teleskobu, 32. yılını kutluyor. Binlerce galaksinin, yıldızın, gezegenin ve öbür gök cisimlerinin varlığını doğrulayan Hubble, şimdiye kadar 50.000 astronomik objenin 1.5 milyon imajını yakaladı.

Ay’a nükleer güçle çalışan bilgi merkezi kuruluyor

3 gün evvel eklendi

Hubble’ın 32. doğum gününde NASA , resmi Twitter hesabından “The Hickson Compact Group 40” isimli beş galaksinin mükemmel bir fotoğrafını paylaştı. İnanılmaz derecede yakın bir bağlantıya sahip olan bu beş gökada, karşılıklı çekim kuvvetine tabi. Bu beş gökada birbirine o kadar yakın ki toplam uzay alanları Samanyolu gökadamızın iki katı kadar. Bu durum da, bu yıldız gökadalarının birbirine son derece yakın olduğu manasına geliyor.

Tıpkı vakitte NASA’nın en büyük yanılgılarından biri

Hubble Uzay Teleskobu, son otuz yılda sayısız astronomik fenomenin manzaralarını Dünya’ya iletti. Gönderdiği gotoğraflar ve datalar, cihan hakkındaki bilgimizi dönüştürdü ve geliştirdi. Hubble’ın başlangıç kıssası ise epeyce değişik. Teleskop uzaya gönderildikten sonraki üç yıl boyunca, aynalarından birindeki sorun nedeniyle daima bulanık ve işe yaramayan manzaralar gönderiyor. Bu olay NASA tarihinin en büyük kusurlarından biri olarak kabul edilmiş olsa da, NASA durumu düzeltiyor ve Hubble’ı sabit bir amaç yerine, uzay boşluğundaki bir aralığa tutarak büyük bir muvaffakiyet elde ediyor.

Hubble Uzay Teleskobu, 24 Nisan 1990 yılında Space Shuttle Discovery tarafından uzaya fırlatılan büyük, uzay tabanlı bir gözlemevidir. Teleskop ismini ünlü astronom Edwin Hubble‘dan alıyor. Hubble’ın cihan hakkındaki bu bilgi hazinesi, Baltimore, Maryland’deki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü‘ndeki Mikulski Uzay Teleskopları Arşivi’nde kamu erişimi için saklanmakta.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Hubble Uzay Teleskobu, 32. yaşını kutluyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.