Hyundai Ioniq 5’e batarya, süspansiyon ve soğutma sistemi dopingi

Bundan yaklaşık 1 yıl evvel tanıtılan elektrikli Hyundai Ioniq 5’e Avrupa pazarı için küçük bir güncelleme geliyor. Batarya, süspansiyon ve opsiyon listesinde ufak dokunuşlar yapılmış.

Hyundai Ioniq 5’in üst versiyonlarında 72,6 kWsa’lik batarya paketi kullanılıyor. Koreli üretici, bunu 77,4 kWsa’lik yeni bir batarya ile değiştirme kararı almış. Mevcut batarya, WLTP’ye nazaran 483 kilometreye kadar menzil sağlıyor. Yeni batarya bu pahası biraz daha yükseltip 500 kilometre hududunu zorlayacaktır. Öte yandan, daha küçük seçenek olan 58 kWsa’lik bataryada değişim yok.

Bir öbür kıymetli düzgünleştirme de pillerin soğutulması tarafında yapılmış. Yeni batarya soğutma sistemi, hareket esnasında bataryanın sıcaklığını otomatik ayarlayarak şarj noktasına ulaşıldığında optimum şarj için gereken sıcaklıkta olmasını sağlıyor. Kelam konusu sistem, şoförün navigasyon sistemi üzerinde bir şarj noktasını varış noktası olarak işaretlemesi ile otomatik devreye giriyor.

Makyajlı 2022 Volkswagen Lavida’nın örtüsü kaldırıldı

16 sa. evvel eklendi

Hyundai Ioniq 5, 2023 yılından itibaren dijital ayna opsiyonuna da sahip olacak. Dijital dikiz aynası, art spoyler üzerindeki kameradan elde ettiği imgeyi şoföre aktaracak. Böylelikle şoför için daha pak ve manisiz bir manzara sağlanmış olacak. Eklenecek başka bir opsiyon ise klasik yan aynalar yerine eklenen kameralar. Bu opsiyona esasen elektrikli araç pazarındaki kimi modellerden aşinayız.

Son değişiklik ise Smart Frequency Dampers (SDF) ismi verilen amortisörler. Hyundai, bu yeni sistemin nasıl çalışacağı hakkında bilgi vermedi lakin art aksın yansısını güzelleştireceğini, bunun da sürüş konforu, gövde denetimi ve yol tutuş üzere alanlara olumlu yansıyacağını belirtti.

Koreli üretici, Ioniq 5’in satışlarından ve marka imajına tesirinden mutlu. Satışa sunulmasından bu yana çeşitli mükafatlar almayı da ihmal etmeyen elektikli model, Dünyada Yılın Arabası Mükafatı için seçilen finalistler ortasında.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Hyundai Ioniq 5’e batarya, süspansiyon ve soğutma sistemi dopingi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.