Hyundai’den çip krizine farklı tahlil: Arabalarında mesken aletleri çipleri kullanacak

Hyundai Motor, otomotiv kesimini derinden etkileyen global çip kıtlığıyla başa çıkmak için farklı bir yol buldu. Güney Koreli şirket arabalarında mesken aletleri çipleri kullanacak. Far ve art stop lambalarında yer verilmesi planlanan IC denetim ünitesinden kelam ediyoruz.

Çin’in makyajlı 2022 Ford Focus’u da ortaya çıktı

22 sa. evvel eklendi

Yapılan testler bu bileşenlerin arabalarda benzeri kesimlerin yerini alabileceği belirlendi. Ek olarak bu yongalara yönelik talep otomotiv sanayisi çipleri kadar yüksek değil. Dolayısı ile Hyundai üretimi sürdürmek için gerekli çip tedariğini sağlayabilecek.

Arabalarda kullanılan çipler elbette ki sanayinin gereksinimlerine nazaran özel olarak üretiliyor. Dolayısı ile şiddetli şartlara güçlü olup olmadıklarının belirlenebilmesi için vakit alıcı sertifikasyon süreçlerine tabi tutuluyorlar. Elektronik aygıt çiplerinde bu kadar yüksek standartlar aranmıyor.

Tesla da kesim çıkarmıştı

Hyundai’nin kullanmak istediği çip ana sistemden çok aydınlatma kısmında misyon yapacağı için kullanılmasının önünde rastgele bir pürüz gözükmüyor. Tüm araba üreticileri çip krizinin tesirlerini azaltmak için farklı yollar bulma arayışında.

Bunlardan biri olan Tesla, satış maksatlarını tutturmak ve yarı iletken tedarik zahmetinin olumsuz tesirlerini azalatmak için Çin’de üretilen birtakım Model 3 ve Model Y arabalarının direksiyon sistemlerinde bulunan iki elektronik denetim ünitesinden birini kadrımaya karar vermişti.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Hyundai, arabalarında konut aletleri çipleri kullanacak

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.