İETT, TEMSA’nın elektrikli otobüsü Avenue Electron’u test ediyor

İETT, 2022 bütçesine koyduğu 100 elektrikli araç alımı için TEMSA’nın Avenue Electron modelini test etmeye başladı. Türk mühendisler tarafından Adana’da geliştirilen ve 400 kilometre menzile sahip olan elektrikli otobüs Avenue Electron modeli için İstanbul’daki İkitelli İETT garajında bir test aktifliği gerçekleştirildi.

Sabancı Holding ve Skoda Transportation’ı da bünyesinde bulunduran PPF Group iştirakiyle faaliyetlerine devam eden TEMSA, İstanbul’a hem çevresel hem de ekonomik olarak kıymetli bir katkıda bulunmayı hedefliyor. İstanbul’daki toplu ulaşım için test edilen Avenue Electron, 250 kW güç ve 2500 Nm tork üreten elektrik motoruna sahip.

Jaguar Land Rover ve NVIDIA’dan otonom araçlar için iş birliği

14 sa. evvel eklendi

Elektrikli otobüsün tavanına yerleştirilen batarya paketinin kapasitesi 240, 300 ve 360 kWsa olarak değişiyor. CCS Tip 2 şarj sistemi ile 150 kW süratli şarj sonucu bataryalar 3 saatte doldurulabiliyor. 90 kW şarj kelam konusu olduğunda ise bu müddet 4,5 saate çıkıyor. 12 metre uzunluğa sahip otobüsün koltuk sayısı da 31 ila 35 ortasında değişiyor.

TEMSA’nın yüzde 100 elektrikli aracı olan Avenue Electron, bir hafta boyunca üzerine konulan yüklerle birlikte İstanbul’da test edilecek. Test ve teknik şartname süreci tamamlandıktan sonra elektrikli araç alımı için ihale süreci başlatılacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • İETT, TEMSA’nın elektrikli otobüsü Avenue Electron’u test ediyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.