“İkinci elde 10 araçtan 6’sı krediyle satın alınıyor”

BDDK Lideri Mehmet Ali Akben, yerli arabanın TOGG‘un gelişiyle birlikte araba kredilerine düzenleme geleceğini duyurmuştu. Bölüm temsilcileri, bahisle ilgili görüşlerini lisana getirmeye başladı.

Otomerkezi CEO’su Muhammed Ali Karakaş, 2021’de yapılan vade kısıtlamaları ve kredilendirme fiyatlarındaki düşüşler sebebiyle vatandaşların araç sahibi olmakta zorlandıklarını lisana getirdi. Şu anda 300 bin TL kasko bedeli olan bir arabanın kredilendirilebilecek fiyatının azamî 120 bin TL olduğunu belirten Karakaş, tüketicinin bu türlü bir arabada azamî 180 bin TL kredi ve 60 ay vade imkanına sahip olmayı beklediğini lisana getirdi.

Dacia Spring’in Türkiye lansmanı gelecek yıla ertelenebilir

3 sa. evvel eklendi

Muhtemel bir yeni düzenlemeyle vade seçeneklerinin 60 ay, hatta tahminen de 72 aya kadar uzatılabileceğini belirten Muhammed Ali Karakaş, böylece hem taksitlerin daha cüzi meblağlara düşeceğini hem de peşinat fiyatlarının aşağılara çekileceğini belirtti ve açıklamasını şu sözlerle noktaladı:

“Eğer bu düzenleme hayata geçerse, otomotiv bölümüne önemli bir can suyu olacağı kanaatindeyiz. Fakat bu can suyu tesirinin süreklilik kazanması, yüksek kredi faizlerinin düşmesine ve döviz kurunun düşüşüne bağlı. Çünkü bugün ikinci el pazarındaki her 10 arabadan 6’sı krediyle satın alınıyor.”

Üstte da belirttiğimiz üzere kredi düzenlemesinin TOGG’un çıkışıyla eş vakitli olacağı belirtiliyor. Bu da demek oluyor ki bunun için önümüzde 1 yıla yakın bir süreç var.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • “İkinci elde 10 araçtan 6’sı krediyle satın alınıyor”

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.