İngiltere ve Kanada’nın Türkiye’ye uyguladığı savunma sanayi ambargoları kalkıyor

İngiltere’nin Türk savunma sanayi şirketlerine uyguladığı ambargo kararı hakkında sevindirici haber geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere’nin ihraç kısıtlamalarını kaldırdığını duyurdu.

İngiltere ihraç kısıtlamasını kaldırdı

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılan Mevlüt Çavuşoğlu, “İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’la da görüştük. Başbakan Boris Johnson’la Cumhurbaşkanımızın bu salonda yaklaşık 15 gün evvel gerçekleştirdikleri görüşmede gündeme gelen mevzuların takibini yaptık. Bunlardan biri de TFX Ulusal Muharip Uçağının motoru sorunu. İngiltere ihracat kısıtlamalarını kaldırdı. Bundan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Ulusal Muharip Uçağın yerli motoru hakkında açıklama

1 hf. evvel eklendi

Bu karar sayesinde bilhassa havacılık alanındaki kimi projelerin motor krizi tahlile kavuşuyor. Örneğin Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’nin (TUSAŞ), Ulusal Muharip Uçak ve HÜRJET uçakları için İngiliz firmalarla motor iş birliği yapılması planlanıyordu.

Kanada kısıtlamaları gevşetiyor

Ambargolar hakkındaki bir öteki müjdeli haber ise Kanada’dan geldi. Bakan Çavuşloğlu, “Ciddi bir hal değişikliği olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin kıymetini bildiklerini vurguluyorlar. Savunma endüstrisindeki kısıtlamalarda da kimi ülkeler aslında adım atmıştı. Kanada üzere birtakım ülkeler bu bahiste adım atmak istediklerini söylediler.” dedi.

Kanada, Türkiye’ye Wescam kamera tedarikini durdurmuştu. Bu yaptırımın akabinde Bayraktar TB2 üzere Wescam kullanan hava araçlarında ASELSAN’ın yerli ve ulusal imkanlarla ürettiği ASELSAN CATS kamera sistemi kullanılmaya başlandı.

F-16 görüşmeleri olumlu

F-16’ların modernizasyonu ve yeni F-16’ların satın alınmasıyla ilgili ABD ile yürütülen müzakerelerin olumlu bir halde seyrettiğini kaydeden Çavuşoğlu, “Olumlu bir biçimde seyrediyor. Son basamakta Kongrenin de onay vermesi gerekiyor. Bu manada Dışişleri Bakanlığının Kongreye yazdığı mektup değerli.” diye konuştu.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • İngiltere ve Kanada’nın savunma sanayi ambargoları kalkıyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.