İngiltere’den Türkiye’ye plastik atık ithalatının son durağı: Adana


Türkiye’de 2017 yılından beri plastik atıkların geri dönüştürülmesi için birçok tesis kurulmaya başladı. Hükümet, ekonomik büyüme ve istihdam ismine bu tesislere ithal ettikleri plastik atık başına teşvik verdi. Ayrıyeten firmaların ithal ettikleri plastiklerin vergilerini de devlet ödemeye başladı. Durum bu türlü olunca başta Adana’da olmak üzere birçok yerde geri dönüşüm tesisi kuruldu. Öyleki 2019 ve 2020 yıllarında dünyada en çok plastik atık ithalatı yapan ülke Türkiye oldu.

Kuzey Kutbu ve Antarktika sıcak hava dalgalarından etkilendi

6 gün evvel eklendi

Türkiye’ye en çok plastik atık gönderen ülkelerin başındaysa İngiltere bulunuyor. Yılda 209.642 ton plastik atık gönderdiği iddia edilen İngiltere’nin yanında öbür Avrupa ülkeleride tonlarca plastik atığını ülkemize gönderiyor. Türkiye’nin yaptığı bu plastik atık ithalatına halk epey sert bir reaksiyon göstermişti. Fakat plastik atık ithalatı ülkemizde hâla devam ediyor ve Bloomberg’den Kit Chellel yayınladığı yazısında Londra‘daki plastik poşetin Adana kıyılarına varış öyküsünü anlattı.

Londra’daki plastik atığın Adana’ya gelişi dijital takip sistemiyle izlendi

Bloomberg’de yayınlanan “Bir plastik torbanın 3200 kilometrelik seyahati geri dönüşümle ilgili karmaşık gerçeği gösteriyor” başlıklı haberde, GPS ile takip edilen Londra’daki iki plastik poşetin, Hollanda, Almanya, ve Polonya’dan geçerek 3200 kilometre uzaklıktaki Adana’da bulunan bir sanayi bölgesinden ortaya çıkışı anlatılıyor.

Haberde ayrıyeten İngiltere’nin işlenmesi güç atıklarla başa çıkması için plastik atıklarını öbür ülkelere gönderdiğinden de bahsediliyor. Tezlere göreyse dönüştürülmesi sıkıntı olan bu atıklar, gönderilen ülkelerdeki geri dönüşüm tesislerinde yakılarak yok ediliyor. Böylelikle havaya ve toprağa ziyadesiyle ziyanlı kimyasalın karışmasına sebep olunuyor. Hatta haberde, Türkiye’deki atık alanlarında sıklıkla çıkan yangınlarda kuşkulu bulundu.

Uzmanlar bu atıkların hem insan sıhhatine hem de etrafa ziyanlı olduğunun her geçen gün altını çiziyor. Adana’da yaşayan insanlarsa her geçen gün artan atıklardan şikayetçi ve en kısa vakitte bu duruma bir tahlil bulunmasını bekliyorlar.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • İngiltere’nin plastik atıklarının yolcuğundaki son durak: Adana

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.