İnmeyi uzaktan tedavi etmeyi sağlayan bir usul geliştirildi


Felç yahut anevrizma yaşayan hastalarda acil müdahale hayati değer taşıyor. Bir küme bilim insanı, bu hastalara süratli ve uzaktan müdahaleye yardımcı olmak için bir telerobotik sistem geliştirdi. Sistem, uzaktan denetim edilebilir bir robotik kol sayesinde endovasküler müdahaleyi mümkün kılıyor.

Uzaktan denetim edilebilir sistemle acil müdahale

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü(MIT) bilim insanları, kritik anlarda beyin hasarını en aza indirebilecek uzaktan kumanda edilebilen bir robotik kol temelli bir sistem geliştirdiler. Robotik kol, bilek tarafında yer alan mıknatıslar sayesinde hekimlerin istedikleri hareketleri yapabilmesine imkan sunacak.

Beyindeki rastgele bir hasarı en aza indirmek için bilhassa değerli olan inmenin başlangıcından sonraki kritik devirde hekimlerin müdahale tercihleri ortasında yer alan endovasküler müdahalede,  tıkanıklığın fizikî olarak temizlenebilmesi yahut tıkanıklığı açmak için ilaçların iletilebileceği ince bir telin pıhtıya manuel olarak yönlendirilmesi gerekiyor.

MIT takımı bu müdahaleyi, tabiplerin bir kumanda çubuğu ve canlı görüntüleme sayesinde uzaktan istikameti ayarlanabilir mıknatısları kullanarak yumuşak ve ince bir manyetik teli damarlar boyunca yönlendirebilmesine imkan tanıyan bir sistemle mümkün kılmayı hedefliyor.

Bağırsak mikrobiyomunu antibiyotiklerden koruyacak usul bulundu

1 gün evvel eklendi

Başarılı geçen testlerle bir arada MIT bilim insanları, geliştirilen robotik sisteminin daha küçük hastanelere kurulabileceğini ve daha büyük tıp merkezlerinde eğitimli cerrahlar tarafından uzaktan yönlendirilebileceğini öngörüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • İnmeyi uzaktan tedavi edebilecek bir formül geliştirildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.