İnsan hakları örgütleri, Zoom’dan his izleme AI’sini platforma dahil etmemesini istiyor

Kar emeli gütmeyen Fight for the Future ve 27 insan hakları kuruluşu, telekonferans platformu Zoom‘a şirketin his tanıma araçlarını yazılımlarına dahil etmeye yönelik potansiyel planlarını sonlandırmasını talep eden bir açık mektup yazdı.

‘Ayrımcılığa sebep olacak’

Geçtiğimiz ay Zoom’un insanların ruh hallerini ve hislerini tespit ve tahlil etmek için sanal toplantı yazılımına yapay zekayı dahil etme niyetinin olduğunu ortaya çıkaran raporlar üzerine insan hakları örgütleri, teknolojinin yanlış olduğunu ve temel hakları tehdit edebileceğini sav ederek kısa bir mühlet evvel şirketin CEO’su Eric Yuan‘a ortak bir mektup gönderdiklerini açıkladılar.

Fight for the Future tarafından paylaşılan metinde: “Bu yazılım ayrımcı, manipülatif, potansiyel olarak tehlikelidir ve tüm insanların tıpkı yüz sözlerini, ses kalıplarını ve vücut lisanını kullandığı varsayımlarına dayanır. Tabiatı gereği önyargılıdır ve fizyonomi üzere tabiatı gereği ırkçı ve ayrımcı uygulamalarla ilişkilidir. Zoom’un bu yazılımı kullanması, uzmanların çalışmadığı konusunda hemfikir olduğu kelamda his tahlili bilimine inanç veriyor. Yüz sözleri değerli ölçüde değişebilir ve birçok vakit altta yatan hislerden kopuktur, o denli ki beşerler bile birçok vakit onları hakikat bir formda gösteremezler.” tabirleri yer aldı.

BAE Systems, yeni Head-Up Display’ini tanıttı: LiteWave

3 gün evvel eklendi

Şirketler ve devlet kurumları tarafından berbata kullanıma sebep olabileceğini argüman ettikleri his yapay zekası üzerine insan hakları örgütleri, Zoom‘dan 20 Mayıs’a kadar kamuya açık bir karşılık bekliyor ve şirketin bu araçları platformda dahil etmeyeceğini taahhüt etmesini istiyor. Zoom, şimdi hususa dair bir açıklamada bulunmadı.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Yapay Zeka Haberleri
  • Zoom’a his izleme AI’si için karşı mektup gönderildi

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.