İnsanlarda yalnızca müziğe hassas nöron kümesi olduğu keşfedildi

Massachusetts Institute of Technology(MIT) bilim insanları, bir küme epilepsi hastası üzerinde gerçekleştirilen bir çalışma sonucunda insan beyninde yalnızca müzik dinlemeye reaksiyon veren nöron kümesi olduğunu keşfettiler. Takım, bu nöronların olağan konuşmaya yahut enstrümantal müziğe karşılık vermediğini gözlemlediler.

Yalnızca müziğe hassas nöronlar

MIT sinirbilimcileri, yeni çalışmalarında 2015 yılında gerçekleştirilen ve işlevsel manyetik rezonans görüntüleme(fMRI) kullanılarak beynin işitsel korteksinde bilhassa müziğe cevap veren bir nöron popülasyonunu tanımlamak için gerçekleştirilen öbür bir çalışmayı baz aldılar. Araştırmacılar, fMRI ölçeğinde istedikleri dataları net bir biçimde gözlemleyemedikleri için yeni çalışmalarında ayrıyeten elektrokortikografi(ECoG) olarak bilinen bir usul kullandılar.

Kullanılan ECoG metodu, kafatasının içine yerleştirilen elektrotlarla elektriksel aktivitenin kaydedilmesine müsaade veriyor. Bu sayede grup, fMRI’ye kıyasla beyindeki elektriksel aktiviteye dair daha kesin bilgiler elde edebildiler.

15 epilepsi hastası üzerinde gerçekleştirilen yeni çalışmada sinirbilimciler, hastaların daha evvelki fMRI çalışmasında kullandıkları hem doğal hem de sentezlenmiş 165 farklı sesi dinlemelerini istediler. Kullanılan ECoG prosedürüyle ve geliştirilen yeni bir istatistiksel tahlille takım, sadece müziklere cevap veren bir nöron kümesi olduğunu gözlemlediler. Araştırma grubu, yeni keşfedilen nöron kümesinin 2015 çalışmasında tespit edilen nöron kümesiyle farklı olduğunu belirtiyor. 

Saksağanlar üzerindeki araştırma başarısızlıkla sonuçlandı

11 sa. evvel eklendi

Araştırmacılar, bu nöron kümesinin müziklerle nasıl bir etkileşime girdiğini araştıracaklarını söylüyorlar. Her ne kadar örneklem büyüklüğü hudutlu olsa da gelecekte sinirbilim, epilepsi ve müzik ortasındaki temas üzerine daha fazla araştırma yapılması için değerli bir gelişme olduğu belirtiliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • İnsanlarda yalnızca müziğe hassas nöron kümesi olduğu keşfedildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.