Intel, 700 serisi çipsetlerde DDR4 dayanağı istemiyor

Çok daha süratli ve verimli data transferlerine imkân tanıyan DDR5 bellekler üretim yetersizlikleri nedeniyle şimdi yaygın kullanıma geçebilecek durumda değil. Hatta yeni olması nedeniyle en üst düzey DDR4 setlerinin gerisinde kalabiliyor. Bununla birlikte Intel yeni standardı yaygınlaştırmaya kararlı.

Intel’den kritik DDR4 kararı

Anakart kesiminden gelen bilgilere nazaran Intel, 700 serisi çipsetleri kullanacak üreticilerin DDR4 dayanağına yer vermemelerini istiyor. Yani 700 serisi çipsetlerde yalnızca DDR5 bellekler kullanılabilecek.

UCIe yonga bağlantı teknolojisi duyuruldu

1 gün evvel eklendi

Elbette yeni Raptor Lake işlemcilere yönelik olarak yapılan hazırlık DDR5 potansiyelini en yeterli biçimde kullanmayı amaçlıyor. Global çip krizinin gevşemesi ile birlikte DDR5 belleklerde de kıymetli bir performans sıçraması olacak. Şimdiden 9Gbps sonu zorlanmaya başladı.

Raptor Lake işlemcilerden en yeterli randımanı almak isteyenler haliyle 700 serisi anakartlara yönelmek durumunda. Maliyeti düşünerek DDR4 bellek tercih edecekler ise serinin uyumlu olduğu 600 serisi çipsetleri düşünebilirler.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel’den DDR4 atılımı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.