Intel: AMD EPYC Milan-X işlemcileri geride bıraktık

Şimdi yaygın bir biçimde kullanıma sunulmamasına karşın AMD’nin 3D V-Cache bellek ile donattığı EPYC Milan-X sunucu işlemcileri büyük bir heyecan yaratmıştı. Intel ise HBM2E belleği ile öne geçtiğini tez ediyor.

Intel Sapphire Rapids performansı nasıl?

56 çekirdeğe kadar ölçeklendirme ve 100MB düzeyine kadar toplam ön bellek ile gelen Sapphire Rapids işlemciler AMD’nin önünü kesmeyi amaçlıyor. Benchmark testlerinde de durum bu türlü üzere.

Intel’den bulut oyun atılımı

3 sa. evvel eklendi

Sapphire Rapids tabanlı Xeon işlemcilerde yonga üzeri 64GB HBM2E belleğe yer veriliyor. Pakete entegre olması Raja Khoduri’ye nazaran işlemci yüklerinde GPU gibisi büyük bellek bant genişlikleri sağlıyor ve 4 kata kadar fark oluşturabiliyor.

64GB HBM2E bellekli Sapphire Rapids işlemci 1.22TB/s bant genişliğine ulaşabiliyor. DDR5-4800 Sapphire Rapids işlemcisine nazaran 4 kata kadar bir artış kelam konusu.

Öbür taraftan bellek yüklerine odaklanan OpenFOAM Motorbike 28M testlerine nazaran ise standart Ice Lake-SP işlemcilerine nazaran yüzde 180 civarında bir artış kelam konusu. Yeniden AMD Milan ve bilhassa Milan-X işlemciler bu testte çok gerilerde kalıyor. Üstelik EPYC Milan-X işlemcisi de AMD’nin açıklamalarının bilakis evvelki jenerasyona nazaran yalnızca yüzde 30 civarında biri düzgünleşme sağlamış.

Testlerin hangi işlemci modelleri üzerine yapıldığı açıklanmamış ve bağımsız otoriteler tarafından bir doğrulama yok. Çünkü öteki testlerde AMD daha önde görünüyordu. Tekrar de Intel yeni işlemcilerinden hayli umutlu.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel Sapphire Rapids çok argümanlı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.