Intel bir ihtilal peşinde: x86 mimarisini lisanslayacak

Geçtiğimiz hafta x86, ARM ve RISC-V projeleri geliştirmek isteyenler için 1 milyar dolarlık bir takviye fonu oluşturan Intel şaşırtmaya devam ediyor. Firma x86 mimarisini de lisanslayacak.

İşlemci dünyasında kıymetli gelişme

İşlemci pazarında pastayı Intel ve AMD paylaşıyor olsa da IBM, Çinli dizayncılar, Apple üzere ARM tabanlı tahliller tasarlayan firmalar kalan küçük hissesi paylaşıyor. Intel’in x86 lisanslaması daha fazla oyuncuya kucak açacak.

48 çekirdekli Intel Sapphire Rapids etkileyici sonuçlar alıyor

3 sa. evvel eklendi

X86 mimarisinin özel projelere yönelik optimize edilebilen ve standart kalıp olarak sunulan iki farklı çekirdeğinin de lisanslanacağı belirtiliyor. Yani Intel masa üstü dünyasının ARM’ı olabilir. Şimdi mimarinin ne cins düzeyleri lisanslanacak açıklanmadı.

Bununla birlikte ARM usulünde bir lisanslama modeli yok. Intel kendi mimarisinin yanında ARM ve RISC-V mimarilerinin de birlikte kullanılmasını istiyor. Yani bir dizayncı sunucu işlemciler tasarlarken birinci yonga kesiminde x86 çekirdeği ikinci yonga kesiminde ARM yahut RSIC-V denetimci kullanabilecek. Intel bunun için x86, ARM ve RSIC-V mimarilerini bir ortada barındıran çiplet tasarım şablonları da sunacak.

Yeniden Intel’in asıl gayesi burada ortaya çıkıyor çünkü ARM dizayncılar üzere istenen dökümcüye gitmek üzere bir durum kelam konusu değil. Dizayncılar bir taraftan Intel’in deneyimlerini kullanırken öteki taraftan döküm tesislerinde üretim yaptıracak. Yani yeni bir işlemci devi ortaya çıktığında bundan en büyük faydayı Intel sağlayacak. Önümüzdeki haftalarda x86 lisanslama ile ilgili daha fazla ayrıntı paylaşılacak.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel’den x86 lisans atağı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.